tel. (81) 475-88-00 | (81) 464-31-38 | (81) 534-70-90 gastromed@gastromed.pl
Zaznacz stronę

Kolonoskopia

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA – KLIKNIJ TUTAJ

1. Jak długo trwa kolonoskopia?

Kolonoskopia trwa zwykle kilkanaście minut, czasem jednak czas ten może być dłuższy, zwłaszcza jeśli w trakcie badania są wykonywane jakieś zabiegi, np. usuwane polipy. Proponujemy jednak, aby na wizytę w ośrodku wykonującym badanie zarezerwować od 1,5 do 2 godzin.

2. Czy kolonoskopia boli?

Kolonoskopia jest dobrze tolerowana przez większość osób. Wprowadzanie endoskopu i powietrza do jelita może powodować nieprzyjemne wzdęcie lub uczucie przelewania, które ustępuje wkrótce po badaniu. Niektóre osoby, zwłaszcza po przebytych operacjach w obrębie brzucha mogą odczuwać ból związany z obecnością zrostów. W takich sytuacjach często proponuje się wykonanie badania w znieczuleniu.

3. Co należy zrobić, jeśli w kolonoskopii zostaną stwierdzone jakieś nieprawidłowości?

Jeśli w trakcie badania lekarz stwierdzi jakieś nieprawidłowości, wówczas wykonuje biopsję, czyli pobiera bardzo drobne fragmenty błony śluzowej (wycinki) za pomocą specjalnego narzędzia (kleszczyki) wprowadzanego przez dodatkowy kanał w endoskopie. Następnie wycinki te są odpowiednio przygotowywane i oceniane pod mikroskopem (badanie histopatologiczne). Biopsja jest wykonywana do oceny wielu patologii, nie tylko wtedy, gdy podejrzewa się nowotwór.

Jeśli kolonoskopia jest wykonywana w celu odnalezienia miejsca krwawienia i/lub w celu jego zatrzymania, wówczas przez kanał w endoskopie wprowadza się specjalne narzędzia do koagulacji, założenia klipsów lub podaje się odpowiednie leki.

Jeśli w trakcie badania stwierdzane są polipy, to są one usuwane od razu za pomocą kleszczyków lub pętli. Szczegółowe informacje na temat polipów i ich usuwania (czyli polipektomii) znajdziecie Państwo w broszurze „Polipy i ich leczenie”.

4. Czy w trakcie kolonoskopii mogą być wykonywane jakieś inne zabiegi oprócz usuwania polipów?

Tak, w trakcie kolonoskopii mogą być wykonywane inne zabiegi, nie tylko usuwanie polipów czy pobieranie wycinków. Kolonoskopię wykonuje się także w celu zatrzymania krwawienia z jelita, założenia protezy, rozszerzania zwężeń, oznakowania umiejscowienia zmiany (tzw. tatuaż). Głównym celem kolonoskopii jako badania profilaktycznego jest usunięcie wszystkich uwidocznionych w jelicie polipów.

5. Na czym polega znieczulenie do kolonoskopii?

Zwykle wykonanie kolonoskopii nie wymaga znieczulenia ani obecności anestezjologa. W sytuacjach, kiedy istnieją do tego wskazania, to o sposobie znieczulenia i rodzaju podawanych leków decyduje anestezjolog lub lekarz badający bezpośrednio przed badaniem lub w trakcie badania. Zazwyczaj znieczulenie polega na podaniu leków przeciwbólowych oraz uspokajających, których działanie ustępuje wkrótce po badaniu. Taki rodzaj znieczulenia może być prowadzony przez lekarza badającego.  Takie znieczulenie nie znosi całkowicie nieprzyjemnych doznań, ale znacząco je ogranicza. Pacjent pozostaje świadomy. Jeżeli dodatkowo podawany jest lek nasenny (pacjent wtedy śpi) – procedurę taką określamy znieczuleniem ogólnym dożylnym i wymaga to obecności anestezjologa. Po badaniu w znieczuleniu należy pozostać pod krótką obserwacją, nie wolno w tym dniu prowadzić samochodu i zalecamy, aby wrócić do domu z osobą towarzyszącą.

6. Kiedy po badaniu można jeść?

Jeśli kolonoskopia była wykonywana bez znieczulenia jeść można bezpośrednio po badaniu. Jeśli stosowano znieczulenie jeść można na ogół dopiero po 2 godzinach od zabiegu, ale o dokładnym terminie poinformuje lekarz prowadzący znieczulenie.

7. W jakim czasie po badaniu można wrócić do swojej codziennej aktywności?

Zwykle bezpośrednio po badaniu można wrócić do swoich codziennych obowiązków. Jeśli jednak badanie z jakiegoś powodu trwało długo i było trudne i uciążliwe, w trakcie badania były usuwane duże polipy lub wykonywane inne złożone zabiegi, to o powrocie do zwykłej aktywności powinien zdecydować lekarz wykonujący badanie.

8. Czy w trakcie kolonoskopii istnieje możliwość przeniesienia zakażenia?

Uważa się, że przeniesienie zakażenia w trakcie kolonoskopii jest praktycznie niemożliwe. Endoskop jest za każdym razem dezynfekowany, a do pobierania wycinków czy usuwania polipów stosowane są sterylne narzędzia.

9. Czy w trakcie przygotowania do badania można przyjmować stałe leki?

Większość leków stosowanych przewlekle może być przyjmowana jak dotychczas, jednak działanie niektórych z nich może być zaburzone przez przygotowanie do kolonoskopii. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, zwłaszcza preparatach aspiryny, klopidogrelu, tiklopidyny, lekach przeciwkrzepliwych (heparyna, acenokumarol, warfaryna), insulinie i lekach przeciwcukrzycowych oraz preparatach żelaza. Koniecznie trzeba poinformować o występujących uczuleniach na jakiekolwiek leki.