EUS – endoskopowa ultrasonografia

[et_pb_section admin_label=”section” transparent_background=”off” background_color=”#eaeaea” allow_player_pause=”off” inner_shadow=”off” parallax=”off” parallax_method=”off” padding_mobile=”off” make_fullwidth=”off” use_custom_width=”off” width_unit=”on” make_equal=”off” use_custom_gutter=”off”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_post_title admin_label=”Tytuł posta” title=”on” meta=”off” author=”on” date=”on” categories=”on” comments=”on” featured_image=”off” featured_placement=”below” parallax_effect=”on” parallax_method=”on” text_orientation=”center” text_color=”dark” text_background=”off” text_bg_color=”rgba(255,255,255,0.9)” module_bg_color=”rgba(255,255,255,0)” title_all_caps=”off” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”] [/et_pb_post_title][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section admin_label=”Sekcja” fullwidth=”off” specialty=”on”][et_pb_column type=”1_4″][et_pb_sidebar admin_label=”Panel boczny” orientation=”left” area=”et_pb_widget_area_8″ background_layout=”light” remove_border=”off”] [/et_pb_sidebar][/et_pb_column][et_pb_column type=”3_4″ specialty_columns=”3″][et_pb_row_inner admin_label=”Wiersz”][et_pb_column_inner type=”4_4″ saved_specialty_column_type=”3_4″][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

EUS (z j. ang. endoskopowa ultrasonografia), czyli prościej endosonografia – jest to metoda badania przewodu pokarmowego i struktur z nim sąsiadujących, łącząca w sobie dwie metody badania – „klasyczną” endoskopię i ultrasonografię. Innymi słowy, za pomocą jednego aparatu (endosonografu) wykonuje się zarówno badanie endoskopowe, jak i ultrasonografię. Aparat taki z wyglądu przypomina zwykły endoskop, ma jednak na końcówce specjalną głowicę USG. Ultradźwięki, wykorzystywane w badaniu USG przez powłoki brzuszne, nie przechodzą przez powietrze i dlatego zwykłe badanie USG w zasadzie nie nadaje się do oceny przełyku, żołądka i jelit. Natomiast fakt, że głowica USG znajduje się na endoskopie w świetle przewodu pokarmowego powoduje, że możemy z dużym powiększeniem „prześwietlać” ultradźwiękami ścianę żołądka czy jelit. Możemy również badać struktury sąsiednie, na przykład drogi żółciowe, węzły chłonne, naczynia. Za pomocą tej metody rozpoznajemy również, co kryje się pod różnymi guzkami, które „wpuklają” się do środka przewodu pokarmowego. Dotychczas takich możliwości nie było i pacjent albo był poddawany obserwacji, albo kierowany na leczenie zabiegowe. Dzisiaj w czasie badania EUS możemy wykonać za pomocą specjalnej igły biopsję (pobrać materiał do badania pod mikroskopem), ocenić wielkość i dokładne położenie zmiany chorobowej i w ten sposób potwierdzić charakter choroby.

W naszej placówce wykonujemy badania aparatem firmy Pentax, model FG-32UA, z głowicą liniową („prześwietlającą” zmiany podłużnie, w odróżnieniu do aparatów z głowicą rotacyjną, które „prześwietlają” wszystko poprzecznie do aparatu). Ma to duże znaczenie, ponieważ aparat nasz może służyć do pobrania materiału do badania mikroskopowego (w przeciwieństwie do aparatu z głowicą rotacyjną, który służy wyłącznie do oglądania zmian). Wykonując badanie EUS, korzystamy z wysokiej klasy aparatu USG, firmy Hitachi model EUB-6500. Wszystkie badania rejestrujemy na dyskach DVD, a do opisu badania dołączamy zdjęcia na papierze fotograficznym.

[/et_pb_text][/et_pb_column_inner][/et_pb_row_inner][/et_pb_column][/et_pb_section]

Polub nas, rekomenduj, udostępniaj znajomym