USG gruczołu krokowego (TRUS)

 

Badanie przezodbytnicze usg jest obecnie szeroko wykorzystywaną metodą obrazowania gruczołu krokowego jak również w wybranych przypadkach służy do oceny pęcherzyków i dróg nasiennych czy pęcherza moczowego.

Najczęściej wykorzystuje się to badanie do oceny wielkości i budowy wewnętrznej gruczołu krokowego u mężczyzn leczących się z powodu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego oraz u mężczyzn, u których wykonane wcześniej badanie palpacyjne przez odbytnicę bądź podwyższony poziom PSA (swoistego antygenu sterczowego) odbiega od normy.

Inne wskazania do wykonania tego badania to: rodzinne występowanie raka prostaty, niepłodność, bóle prostaty bądź trudne do określenia bóle podbrzusza czy krocza, choroby zapalne prostaty oraz rak prostaty.

Badanie to jest nieinwazyjne, poza wypełnieniem pęcherza moczowego, tzn. powstrzymaniem się od oddawania moczu na około 2-3 godziny przed badaniem i wypiciem w tym czasie ok.0,5-1,0 litra płynów nie wymaga specjalnego przygotowania się pacjenta (wypełniony pęcherz pozwala lekarzowi dokładniej wykonać to badanie). Badanie jest praktycznie bezbolesne.

 

Polub nas, rekomenduj, udostępniaj znajomym