Endoskopia kapsułkowa

 

Endoskopia XXI wieku – Endoskopia kapsułkowa

Endoskopia kapsułkowa jest nowym, rewolucyjnym badaniem nieinwazyjnym jelita cienkiego. W niedługim czasie dostępne będą wersje do badań przełyku i jelita grubego. Jest badaniem bezpiecznym, dobrze tolerowanym przez pacjentów, można je wykonać ambulatoryjnie u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 9-10 lat. W trakcie badania pacjent może kontynuować swoją zwykłą codzienną aktywność.

kapsulka_hand_1Badanie z zastosowaniem kapsułki endoskopowej służy do obrazowania błony śluzowej jelita cienkiego i wykonuje się je przy podejrzeniu, że zmiany patologiczne mogą byś zlokalizowane w tej części przewodu pokarmowego. Jelito cienkie stanowi w pewnym sensie lukę diagnostyczną, gdyż dotychczas stosowane metody diagnostyczne takie jak: gastroskopia, kolonoskopia, pasaż, tomografia komputerowa, angiografia dawały łącznie jedynie w około 40% prawidłową diagnozę. Badania kliniczne wskazują, że proponowana Państwu metoda endoskopii kapsułkowej pozwala uwidocznić zmiany będące prawdopodobną przyczyną diagnozowanych objawów z ponad 70% skutecznością. Już w tej chwili jest uznawana za badanie z wyboru do oceny zaburzeń jelita cienkiego.

Badanie nie zastępuje więc ani gastroskopii, ani kolonoskopii. Metoda nie pozwala także obecnie na pobieranie biopsji oraz na zastosowanie żadnej terapii endoskopowej. Pozwala jednak na uzyskanie rzeczywistych obrazów błony śluzowej jelita cienkiego co dotychczas było możliwe, wyłącznie po otwarciu jamy brzusznej.

Kapsułka Kapsułka PillCam™ SB renomowanej firmy Given stosowana w Poradni Gastroeterologicznej GASTROMED jest urządzeniem wielkości tabletki multiwitaminowej (11x26mm), zawiera zminiaturyzowaną kamerę cyfrową, soczewkę, lampę błyskową LED, nadajnik radiowy, antenę i baterię. Zestaw do endoskopii kapsułkowej obejmuje także rejestrator z kompletem anten przyklejanych do skóry pacjenta oraz komputer ze specjalnym programem RAPID® służącym do analizowania zdjęć przesłanych z kapsułki.

Kapsułka jest połykana przez pacjenta i przemieszcza się biernie przez przewód pokarmowy dzięki jego naturalnym ruchom perystaltycznym. W tym czasie kamera znajdująca się wewnątrz kapsułki wykonuje liczne zdjęcia jelita cienkiego (2 zdjęcia na sekundę, czyli 50 tysięcy zdjęć w czasie 8 godzin trwania badania). Uzyskane obrazy przekazywane są, za pośrednictwem fal radiowych, przez zestaw 8 anten przyklejonych na brzuchu pacjenta, do rejestratora danych, który pacjent nosi na pasku zapiętym wokół pasa. Sygnały wysyłane przez kapsułkę umożliwiają także określenie jej przybliżonej pozycji w jamie brzusznej. Badanie trwa 8 godzin, ponieważ tyle wynosi żywotność baterii zasilających kapsułkę. Po upływie tego czasu uzyskane dane są przekazywane z rejestratora do stacji komputerowej a oprogramowanie RAPID® przetwarza je na obrazy wideo, które są następnie oglądane i analizowane przez lekarza. Kapsułka jest jednorazowa i po zakończeniu badania jest wydalana z organizmu w sposób naturalny.

W celu odpowiedniego przygotowania przewodu pokarmowego do badania pacjent powinien pozostawać na czczo przez 12 do 24 godzin przed rozpoczęciem badania, sugeruje się także przyjęcie środków przeczyszczających dzień wcześniej.

Wskazaniem do endoskopii kapsułkowej jest diagnostyka schorzeń jelita cienkiego takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna, choroba trzewna, guzy, polipowatość, zmiany polekowe, popromienne czy naczyniowe. Choroby te są dość często nierozpoznaną lub zbyt późno stwierdzoną przyczyną niedokrwistości z niedoboru żelaza, przewlekłego krwawienia, biegunek czy bólów brzucha. Przeciwwskazaniem do endoskopii kapsułkowej jest zwężenie i niedrożność przewodu pokarmowego, przetoka, zaburzenia połykania i motoryki przewodu pokarmowego, stymulator serca, ciąża, przebyte operacje brzuszne, liczne lub duże uchyłki.

Głównym powikłaniem badania jest utknięcie kapsułki w przewodzie pokarmowym, które może wymagać interwencji chirurgicznej. Ryzyko to ocenia się na poniżej 1%, ale odsetek ten może być wyższy u pacjentów z chorobą Crohna lub stosujących przewlekle niesterydowe leki przeciwzapalne (możliwość zwężeń). Jest to więc badanie bardzo bezpieczne i charakteryzuje się dużą wydajnością diagnostyczną.

<!– Global site tag (gtag.js) – Google Analytics –>
<script async src=”https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=UA-113635376-1″></script>
<script>
window.dataLayer = window.dataLayer || [];
function gtag(){dataLayer.push(arguments);}
gtag(‚js’, new Date());

gtag(‚config’, ‚UA-113635376-1’);
</script>

Polub nas, rekomenduj, udostępniaj znajomym