tel. (81) 475-88-00 | (81) 464-31-38 | (81) 534-70-90 gastromed@gastromed.pl
Zaznacz stronę

Endoskopia wysokiej rozdzielczości (HD)

Endoskopia XXI wieku – Endoskopia wysokiej rozdzielczości (HD)

Kamieniem milowym w rozwoju endoskopii przewodu pokarmowego było wprowadzenie światłowodów i giętkich fiberoskopów, a następnie wideo endoskopów, czyli endoskopów z kamerami, wyposażonymi w detektory CCD (Charge Coupled Device). Rozwój wideoendoskopii przewodu pokarmowego możliwy był dzięki olbrzymiemu postępowi w technologii rejestrowania i przetwarzania obrazu. Standardowe wideoendoskopy wyposażone są w kamery o rozdzielczości od 100 do 300 tys. pikseli. Przy zastosowaniu kamer o rozdzielczości obrazu od 400 tys. do 1 mln pikseli mówi się o endoskopii wysokiej rozdzielczości HD (High Definition). Firma Pentax, która dostarczyła większość endoskopów do naszej pracowni, swoje aparaty określa mianem HD+, bowiem aparaty te są wyposażone w kamery o rozdzielczości aż 1,25 mln pikseli. Daje to możliwość 2-krotnego powiększania obrazu bez straty jego jakości i co za tym idzie wykrywania zmian niewidocznych „gołym okiem”.

Technologia wzmocnienia obrazu i-Scan

Aparaty firmy Pentax, którymi dysponujemy, wyposażone są także w dwie dodatkowe technologie, dla jeszcze lepszej diagnostyki zmian w przewodzie pokarmowym:

  • i-Scan V, która obrazuje tkankę w wąskim spektrum światła i uwydatniając jej unaczynienie pozwala zajrzeć wgłąb tkanki,
  • i-Scan P, która wraz z możliwością cyfrowego powiększenia obrazu, umożliwia obejrzenie struktury tkanki wraz z oceną budowy komórek co rzuca nowe spojrzenie na zagadnienie chromoendoskopii,
  • i-Scan TE (Tone Enhancement), która ułatwia rozpoznanie zmian, dzięki kontrastowemu wzmocnieniu obrazu struktur błon śluzowych,
  • i-Scan SE (Surface Enhancement), która pozwala na 3-stopniowe wzmocnienie struktury tkanki, tym samym ułatwia diagnostykę i ocenę zmian nowotworowych w najwcześniejszym stadium.

Procesor EPK-i, którym wchodzi w skład tego nowoczesnego zestawu (Hi Line) i którym dysponujemy, jako jedyny na świecie został zaprojektowany w systemie OSA (Open Software Architecture) i otwiera przed lekarzem nowe możliwości diagnostyczno-użytkowe.

ExeraOd początku roku 2015 doposażyliśmy naszą Pracownię Endoskopii w aparturę endoskopową firmy Olympus. Dysponujemy ultranowoczesnym torem wizyjnym full HD z opcją NBI (narrow band imaging) pozwalającym na wizualizację słabo widocznych w świetle białym zmian. Posiadamy również system nawigacji endoskopowej ScopeGuide wspomagający lokalizację endoskopu w trakcie zabiegu.