EUS – Endosonografia

 

Endoskopia XXI wieku – Endoskopowa ultrasonografia (EUS)

Metoda diagnostyczna będąca połączeniem ultrasonografi i endoskopii. W narzędziu tym głowica endosonografu znajduje się na końcu endoskopu. Rozwiązanie takie pozwala na bliski kontakt głowicy usg a badanym narządem co kapitalnie zwiększa możliwości diagnostyczne. Sonda jest przeprowadzana, podobnie jak w gastroskopii, przez przełyk, żołądek i dwunastnicę. Metoda ta umożliwia m.in. badanie w kierunku raka trzustki, raka przełyku i raka żołądka, a także wykrycie łagodnych guzów górnego odcinka przewodu pokarmowego. Pozwala także na wykonanie biopsji różnych zmian znajdujących się w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Wykonuje się ją poprzez wkłucie igły przez wyściółkę żołądka w kierunku zmiany.

EUSPodczas badania metodą ultrasonografii endoskopowej pacjent poddawany jest sedacji. Endoskop wprowadza się przez jamę ustną i przesuwa przez przełyk w kierunku odcinka, który ma być zbadany. W zależności od miejsca między przełykiem a dwunastnicą można obrazować organy należące do układu pokarmowego jak i leżące poza nim w celu wykrycia nieprawidłowości i wykonania biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej jeżeli używamy aparatu z głowicą typu convex. Dodatkowo można obrazować ścianę przewodu pokarmowego w celu określenia jej grubości, co może pomóc we stwierdzeniu procesu zapalnego lub nowotworowego. Jakość obrazowania jest wprost proporcjonalna do użytej częstotliwości. Dlatego też wysoka częstotliwość daje obrazy lepszej jakości. Jednakże wykorzystanie wysokiej częstotliwości sprawia, że zmniejsza się dostępna w badaniu głębokość penetracji. Ultrasonografia endoskopowa jest wykonywana najczęściej przez gastroenterologów, którzy przeszli odpowiednie szkolenie w zakresie tej metody.

W ZOZ gastromed dysponujemy 3 endosonografami firmy Pentax w tym dwoma najnowocześniejszymi: sektorowym i  radialnym wysokiej rozdzielczości oraz endosonografem EG-32UA z głowicą typu convex, tym samym dysponujemy pełnym spektrum możliwości endosonograficznych czym nie może się pochwalić żadna placówka w województwie lubelskim.

Badania EUS pozwalają na dokładną ocenę trzustki, dróg żółciowych oraz wątroby z precyzją niedostępną dla innych metod. W uzasadnionych przypadkach wykonujemy rownież biopsje celowane np. zmian w trzustce  pod kontrolą tej metody.

 

<!– Global site tag (gtag.js) – Google Analytics –>
<script async src=”https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=UA-113635376-1″></script>
<script>
window.dataLayer = window.dataLayer || [];
function gtag(){dataLayer.push(arguments);}
gtag(‚js’, new Date());

gtag(‚config’, ‚UA-113635376-1’);
</script>

Polub nas, rekomenduj, udostępniaj znajomym