tel. (81) 475-88-00 | (81) 464-31-38 | (81) 534-70-90 gastromed@gastromed.pl
Zaznacz stronę

Leczenie pęcherza nadreaktywnego Botoxem

W ramach Pracowni Endoskopii Urologicznej wykonujemy zabiegi ostrzykiwania ściany pęcherza moczowego toksyną botulinową (Botox)

Nietrzymanie moczu jest przypadłością bardzo częstą i uciążliwą, a jedna z jego postaci jest elementem zespołu nadreaktywnego pęcherza (overactive bladder – OAB). W przebiegu OAB zwykle stopniowe nasilenie dolegliwości prowadzi do zmiany stylu życia, pacjenci ograniczają ilość przyjmowanych płynów, starają się nie oddalać od miejsca zamieszkania lub pozostawać w pobliżu toalet. Dwie trzecie pacjentów przyznaje, że jakość ich życia uległa istotnemu pogorszeniu.

Tradycyjne leczenie polega na podawaniu preparatów antycholinergicznych, które nie zawsze są skuteczne i niestety dość często wywołują masywne objawy uboczne zmuszające pacjenta do przerwania kuracji. Ostatnie osiągnięcia na polu leczenia OAB doprowadziły do wprowadzenia iniekcji dopęcherzowych z toksyny botulinowej.

Toksyna botulinowa (prep. Botox) jest neurotoksyną produkowaną przez Clostridium botulinum. Jej iniekcje do ściany pęcherza (wypieracza) u pacjentów z objawami nadreaktywnego pęcherza (OAB) doprowadzają do znaczącego zwiększenia jego pojemności i podatności, obniżenia ciśnienia śródpęcherzowego oraz znacznej redukcji  przykrych objawów. Subiektywna i obiektywna poprawa utrzymuje się przez okres 6-9 miesięcy. Powtarzane iniekcje podtrzymyją korzystny wynik. Oprócz blokowania skurczów toksyna botulinowa działa także przeciwbólowo i wpływa na zmniejszenie czucia pęcherzowego.

Jest to bezpieczna i bardzo skuteczna procedura w leczeniu pęcherza nadreaktywnego zarówno u kobiet jak i mężczyzn.

Warunkiem wykonania zabiegu jest nadreaktywność wypieracza przy braku przezkody podpęcherzowej potwierdzone w badaniu urodynamicznym.