tel. (81) 475-88-00 | (81) 464-31-38 | (81) 534-70-90 gastromed@gastromed.pl
Zaznacz stronę

Leczenie zwężenia szyi pęcherza moczowego

tuniTUNI (transurthral bladder neck incision) – przezcewkowe nacięcie szyi pęcherza moczowego jest zabiegiem wykonywanym u nas z użyciem elektrody igłowej (noż Collinsa) w systemie bipolarnym.

Zabieg wykonywany jest u pacjentów ze stwierdzoną w badaniu urodynamicznym i/lub badaniu cystoskopowym przeszkodą na poziomie szyi pęcherza.

Przeszkoda ta może być spowodowana przerostem mięśniówki szyi pęcherza, dyskoordynacją szyi lub jej zwłóknieniem. Zwłóknienie szyi pęcherza określane jest czasami mianem choroby Mariona. Dwa pierwsze schorzenia mogą być leczone farmakologiczne dlatego wskazaniem do nacięcia szyi jest brak reakcji na stosowane leczenie zachowawcze.

szyja2Nacięcie szyi może być wykonane jedno lub obustronnie. Obustronne nacięcie szyi pęcherza najczęściej prowadzi do zaburzeń emisji nasienia pod postacią wytrysku wstecznego (nasienie dostaje się do pęcherza zamiast na zewnątrz).

Niestety czasami zabieg jest jedyną drogą leczenia i ochrony górnych dróg moczowych przez uszkodzeniem przez wysokie ciśnienia powstające w pęcherzu z chorą szyją.

W nawrotowych zwężeniach szyi czy zwłóknieniu (blizna) po wcześniejszych procedurach endoskopowych stosuje się metodę waporyzacji plazmowej zmienionej tkanki, co zmniejsza odsetek nawrotów.

plasma

Grzybek waporyzacyjny z zapaloną plazmą powoduje odparowanie zmienionej chorobowo tkanki

Więcej informacji na temat metody i zasad kwalifikacji do zabiegu udziela lek. med. Paweł Iberszer specjalista urolog FEBU w każdy wtorek w godzinach 17.00 do 19.00 – proszę prosić o połączenie rozmowy.