tel. (81) 475-88-00 | (81) 464-31-38 | (81) 534-70-90 gastromed@gastromed.pl
Zaznacz stronę

Enukleacja plazmowa prostaty

TUEP1TUEP (transurethral enucleation of prostate) – przezcewkowa enukleacja prostaty jest świetną alternatywą dla innych endoskopowych oraz otwartych metod leczenia przerostu gruczołu krokowego. Zabieg jest endoskopowym rozwinięciem od dawna stosowanej metody wyłuszczania gruczolaka stercza na drodze operacji otwartej. Pozwala na doszczętne usuwanie tkanki gruczolaka w granicy tzw. torebki chirurgicznej (granica strefy przejściowej i obwodowej stercza) nawet w bardzo dużych prostatach. Zabieg z użyciem systemu bipolarnego (plasma enucleation) wykonywany jest przez niewiele ośrodków urologicznych w Europie i na świecie. Metodę „przywieźliśmy” z ośrodka Pana Profesora Jörga Rasslera (Leipzig, Niemcy), który jest największym promotorem metody w Europie.

Zabieg pozwala na usunięcie dużych prostat w trybie hospitalizacji jednodniowej. Najczęściej w pierwszej dobie po zabiegu pacjent bez cewnika w pęcherzu jest wypisywany do domu.

Schemat TUEPKorzyści dla pacjenta wynikające z plasma TUEP:

  • szybki powrót do zdrowia i do obowiązków dnia codziennego
  • ograniczona do minimum utrata krwi
  • skrawki prostaty oddawane są do badania histopatologicznego (możliwość wykrycia innych chorób prostaty w tym npl)
  • brak objawów podrażnieniowych wynikających z poparzenia torebki prostaty w trakcie usuwania tkanki w odróżnieniu od innych metod, po których objawy te mogą trwać nawet do miesiąca
  • doszczętne usunięcie gruczolaka, co daje natychmiastową poprawę mikcji oraz redukuje ryzyko nawrotów choroby
  • możliwość wykonania radykalnej prostatektomii w przypadku wykrycia raka z powodu zminimalizowanych odczynów z tkanek otaczających stercze
  • zabieg krótki a do zabiegu używana sól fizjologiczna co minimalizuje ryzyko powikłań ogólnoustrojowych zabiegu

Poniżej linki do filmów przedstawiających w całości zabieg unukleacji w wykonaniu Profesora Jörga Rasslera – operacje wykonywane były podczas kongresu Challenges in Endourology w roku 2013 i 2014:

resektoskop

TUEPTUEP4
biopolarna enukleacja

 

 

Więcej informacji na temat metody i zasad kwalifikacji do zabiegu udziela lek. med. Paweł Iberszer specjalista urolog FEBU w każdy wtorek w godzinach 17.00 do 19.00 – proszę prosić o połączenie rozmowy.