Rehabilitacja zaburzeń mikcji

 

Rehabilitacja zaburzeń w oddawaniu moczu – fizjoterapia, EMG, biofeedback, elektrostymulacja

GASTROMED wspiera akcję Trzymam z Wami

UWAGA !!!  Wizytę można umówić telefonicznie dzwoniąc do rejestracji.

Gastromed ZOZ uruchomił pracownię rehabilitacji dla pacjentów z zaburzeniami mikcyjnymi, zaburzeniami funkcji narządów miednicy, dysfunkcją mięśni przepony miednicy.

Prowadzimy fizjoterapię, wykonujemy badania EMG oraz dysponujemy stymulatorami pozwalającymi na rehabilitację metodą EMG – Biofeedback i elektrostymulację.

Pracownię prowadzą: mgr Olga Krzyżanowska oraz mgr Kamil Grudzień

Mgr Olga Krzyżanowska – magister fizjoterapii, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, terapeuta manualny. W swojej pracy wykorzystuje techniki tkanek miękkich, osteopatię strukturalną, łagodną chiropraktykę oraz terapię wisceralną. Dyplomowany terapeuta uroginekologiczny z akredytacją Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego (PTUG). Absolwentka szkolenia z zakresu wykorzystania powierzchniowej elektromiografii (EMG) oraz stymulacji funkcjonalnej (FES) w diagnozowaniu i terapii pacjentów z zaburzeniami czynności mięśni szkieletowych oraz inkontynencji. 

Poniżej link do zaleceń Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego dotyczących fizjoterapii w zaburzeniach funkcjonalnych narządów miednicy mniejszej:

PTUG – zalecenia

Choroby dna miednicy nie leczone, prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych i emocjonalnych i mogą zrujnować Twoje życie towarzyskie i seksualne.

Nie pozwól, aby odbierały radość życia i pewność siebie z powodu bólu lub kłopotów z czynnością zwieraczy.

Dowiedz się: Jak polepszyć jakość życia i uzyskać:

 • ogromną poprawę samopoczucia
 • większą pewność siebie
 • wzrost witalności
 • lepsze zdrowie

dzięki regularnemu stosowaniu w domu właściwej terapi.

Być może poruszone tu problemy są (lub będą) ważne dla Ciebie lub Twoich bliskich, więc czytaj uważnie. Dotyczą sfer intymnych i mają ogromny wpływ na pogorszenie subiektywnie odczuwanej jakości życia. Nie wspomina się o nich w towarzystwie, rozmawiając bez żenady o wielu innych chorobach. Dowiedz się więcej o możliwościach leczenia zaburzeń czynności mięśni i nerwów dna miednicy, które mogą powodować:

 • pogorszenie jakości odczuć seksualnych i spadek libido
 • dyskomfort w czasie zbliżenia
 • bóle dna miednicy
 • trudności z opróżnieniem pęcherza i zaleganie moczu
 • częste infekcje dolnych dróg moczowych
 • wysiłkowe nietrzymanie moczu
 • parcia na pęcherz i częste wizyty w toalecie
 • przewlekłe zaparcia
 • trudności z utrzymaniem gazów lub stolca
 • zespół jelita drażliwego
 • szczelinę odbytu i inne objawy niepożądane

Najczęstsze przyczyny tych dolegliwości to:

 • Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa skutkujące pogorszeniem przewodnictwa nerwów sterujących czynnością dna miednicy
 • Przeciążenia mięśni spowodowane dźwiganiem, pracą stojącą, uprawianym sportem, kaszlem, zaparciami, a u kobiet dodatkowo ciążą i porodem
 • Operacje i naświetlania miednicy w wyniku chorób macicy lub prostaty
 • Nieprawidłowe nawyki jak: oddawanie moczu „na zapas”, brak należytej relaksacji mięśni i popieranie brzuchem w czasie mikcji, niewłaściwa dieta
 • Wady rozwojowe, choroby odbytu, stany zapalne dna miednicy, choroby neurodegeneracyjne (SM, cukrzyca) oraz inne, rzadziej spotykane

Wiele osób latami „daje sobie jakoś radę”, aż skala dolegliwości jest na tyle duża, że decydują się szukać pomocy. Zamiast cierpieć w milczeniu, ograniczać aktywność ruchową i towarzyską, można znacząco poprawić jakość życia, stosując terapię, która skutecznie i bez działań ubocznych, regeneruje mięśnie dna miednicy, bo to właśnie ich siła, sprawność, dobre ukrwienie i unerwienie – decydują o prawidłowej fizjologii opróżniania pęcherza i jelit oraz jakości życia seksualnego.

O ile jedynie niektórzy pacjenci mogą wymagać operacji i farmakoterapii, to praktycznie wszyscy, wymagają rehabilitacji, która pozwala na odbudowę prawidłowych, fizjologicznych reakcji dna miednicy i zwieraczy na obciążenia wysiłkowe. Dobrze rozpocząć ją jak najwcześniej, bo leczenie trwa wtedy krócej i daje lepsze wyniki.

Dlaczego rehabilitacja jest niezbędna?

Operacje naprawiają defekty anatomiczne i mogą umożliwić poprawę funkcji, natomiast rehabilitacja, pozwala na regenerację nerwów, ukrwienia, odbudowę czucia, ośrodkowych mechanizmów sterowania czynnością narządów miednicy, wzmocnienie mięśni i ograniczenie liczby powikłań spowodowanych chorobą lub operacją. Wymaga to kilku miesięcy terapii, ale mówiąc wprost – alternatywy dla rehabilitacji nie ma.

Kluczem do sukcesu jest zaangażowanie się pacjenta w terapię oraz dobra współpraca z lekarzem i specjalistą rehabilitacji.

Przede wszystkim, skontaktuj się z lekarzem i wykonaj zlecone badania, ponieważ takie zaburzenia mogą być objawem wielu chorób. Jeżeli przyczyny nietrzymania (inaczej: inkontynencji) związane są z zaburzeniami w unerwieniu i/lub osłabieniem mięśni lub brakiem koordynacji nerwowo-mięśniowej – to integralną częścią całej terapii powinna być rehabilitacja. Zapoznaj się z uwagami zamieszczonymi w całej kategorii.

U kobiet z nietrzymaniem moczu, zabieg operacyjny jest niezbędny w przypadku znacznego obniżenia, wypadania narządów, istniejącego cystocele lub rektocele. Jednak operacja musi być poparta rehabilitacją. Dlaczego? – bo nie istnieje inna metoda, która prowadzi do odbudowy uszkodzonych struktur nerwowych i do wzmocnienia mięśni oraz poprawy koordynacji nerwowo-mięśniowej. W wielu krajach Unii Europejskiej nie wolno wykonać zabiegu operacyjnego bez uprzedniej próby 6-miesięcznej rehabilitacji. Jeśli operacja jest niezbędna, to rehabilitację warto rozpocząć już przed zabiegiem, bo krótszy jest okres gojenia się ran i krótsza rehabilitacja pooperacyjna. Rehabilitacja jest również niezbędna dla kobiet po operacji usunięcia macicy. Zaburzenie statyki w obrębie dna miednicy po wycięciu dużego narządu oraz urazy nerwów związane z operacją, są istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju zaburzeń trzymania moczu. Rehabilitacja minimalizuje to ryzyko lub pozwala na poprawę, jeżeli zaburzenia trzymania moczu już wystąpiły.

Poznaj 5 podstawowych metod i zasad terapii:

1. Skorzystaj z elektromiografii dna miednicy (EMG) – bezbolesnej, nieinwazyjnej i obiektywnej metody ocenyKegelPlus stopnia zaburzeń czynnościowych nerwów i mięśni miednicy. Ponadto, EMG umożliwia szybkie opanowanie prawidłowego wykonywania ćwiczeń

2.Wykonuj zalecone ćwiczenia mięśni dna miednicy – są skuteczne dla osób, które potrafią ćwiczyć poprawnie, a ich mięśnie są osłabione w niewielkim stopniu. Pozostali, muszą najpierw zregenerować układ nerwowy, ukrwienie i opanować zasady ćwiczeń

3. W trakcie rehabilitacji korzystaj z metody biofeedback, która umożliwia wizualizację pracy mięśni. za pomocą wykresu, dźwięku, diod. Świadomy odbiór sygnałów z aparatu, reaktywuje i wzmacnia obwody neuronalne odpowiedzialne za sterowanie czynnością mięśni. Odczucie pacjenta „lepiej kontroluję czynność mięśni”, jest bardzo ważne dla poprawy samopoczucia i kształtowania motywacji do dalszych ćwiczeń

4. Jeżeli mięśnie są bardzo osłabione, źle ukrwione i w znacznym stopniu odnerwione – stosuj zabiegi elektrostymulacji. Jedynie one, w połączeniu z ćwiczeniami, są w stanie pobudzić nerwy do regeneracji i spowodować reinnerwację mięśni

5. Sposób i parametry stosowania zabiegów ustal po badaniach. Rodzaj dolegliwości i czynność mięśni są u każdej osoby inne. Leczenie się na własną rękę może prowadzić do powikłań. Bądź w kontakcie ze specjalistą, bo gwarantuje to bezpieczeństwo i najlepsze efekty leczenia

Dokumentacja wpływu metod stymulacji i EMG- biofeedbacku na czynność mięśni u pacjenta z wysiłkowym nietrzymaniem moczu

EMG1

Wysiłkowa czynność mięśni dna miednicy (u góry) i pośladków (na dole). Źle wykonywane ćwiczenia przed terapią. Widoczna wzmożona aktywność pośladków i słaba czynność mięśni dna miednicy.

Wysiłkowa czynność mięśni dna miednicy(u góry) i pośladków (na dole) po 2 miesiącach ćwiczeń i stymulacji. Znaczna poprawa czynności mięśni miednicy. Napinanie pośladków praktycznie nie występuje.

EMG2
EMG3

Spoczynkowa czynność mięśni. Badanie przed terapią dokumentuje znacznie ponad normę wzmożone napięcie uniemożliwiające prawidłową pracę mięśni.

Spoczynkowa czynność mięśni.

Po 2 miesiącach terapii czynność spoczynkowa wróciła prawie całkowicie do normy.

EMG4

 

Elektromiografia i EMG-biofeedback pozwalają na obiektywne udokumentowanie przebiegu terapii. Dzięki wizualizacji czynności mięśni, pacjent szybciej opanowuje zasady ćwiczeń i uczy się koordynacji ruchów.

ZAPRASZAMY DO SKORZYSTANIA Z PROPOZYCJI NIEINWAZYJNEGO LECZENIA ZABURZEŃ ZWIĄZANYCH Z DYSFUNKCJĄ MIĘŚNI DNA MIEDNICY.

U nas możesz wykonać badanie EMG i zakupić aparat do stymulacji.

 

<!– Global site tag (gtag.js) – Google Analytics –>
<script async src=”https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=UA-113635376-1″></script>
<script>
window.dataLayer = window.dataLayer || [];
function gtag(){dataLayer.push(arguments);}
gtag(‚js’, new Date());

gtag(‚config’, ‚UA-113635376-1’);
</script>

Polub nas, rekomenduj, udostępniaj znajomym