Opis zabiegu i inne ważne informacje
Usługa świadczona komercyjnie.
Enteroskopia dwubalonowa (enteroskopia „push and pull”, ang. DBE – double-balloon enteroscopy) to nowoczesna i wysokospecjalistyczna technika endoskopowa znajdująca zastosowanie przede wszystkim w badaniu jelita cienkiego. Została wprowadzona przez Hironori Yamamoto w 2001 roku. Jest pierwszą diagnostyczną techniką stosowaną w gastroenterologii, która umożliwia uzyskanie obrazu całego przewodu pokarmowego (w tym jelita cienkiego) w czasie rzeczywistym.
Technika
W tradycyjnej enteroskopii wprowadzenie aparatu do jelita cienkiego i dokładne obejrzenie wnętrza jelita cienkiego jest utrudnione lub uniemożliwione przez tworzące się pętle tego odcinka przewodu pokarmowego. Technika enteroskopii dwubalonowej polega na wprowadzeniu enteroskopu zakończonego balonem, i specjalnej tuby wprowadzanej razem z enteroskopem również wyposażonej w balon. Procedura wykonywana jest zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym.
Enteroskop jest wprowadzany w tubie przez jamę ustną i dalej, do jelita cienkiego, jak przy gastroskopii. Następnie balon na końcu tuby jest wypełniany gazem, co stabilizuje aparat w dwunastnicy. Endoskop jest wprowadzany w kierunku dystalnym jelita na największą możliwą odległość, i wtedy napełniany jest balon na jego końcu. Balon na końcu tuby jest wtedy opróżniany a tuba zsuwana na koniec aparatu, i wtedy balon na jej końcu jest ponownie wypełniany. Cykl wprowadzenie endoskopu-przesunięcie tuby-cofnięcie endoskopu razem z tubą jest powtarzany dopóty, dopóki całe jelito cienkie nie zostanie obejrzane.
Wskazania
- krwawienie z przewodu pokarmowego o nieustalonej przyczynie
- niedokrwistość z niedoboru żelaza przy prawidłowym wyniku kolonoskopii i gastroskopii
- diagnostyka i zabiegi terapeutyczne w chorobie Leśniowskiego-Crohna z zajęciem jelita cienkiego
- diagnostyka i zabiegi diagnostyczne w zespołach polipowatości
- weryfikacja nieprawidłowości rozpoznanych w endoskopii kapsułkowej lub badaniu radiologicznym
Wady i zalety
Enteroskopia dwubalonowa daje wiele korzyści względem innych technik obrazowania jelita cienkiego:
- umożliwia wizualizację całego jelita cienkiego
- umożliwia zastosowanie środków leczniczych
- umożliwia pobranie próbek lub wykonanie biopsji śluzówki jelita cienkiego, resekcję polipów jelita cienkiego oraz umieszczanie stentów lub rozszerzenie zwężeń jelita cienkiego
Enteroskopia dwubalonowa (DBE) = 5900 zł
Twój Lekarz
Dr n. med. Wit Cezary Danilkiewicz, po konsultacji
Umów się na wizytę
<script>(function(i,s,o,g,r,a,m){i[‘GoogleAnalyticsObject’]=r;i[r]=i[r]||function(){(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)})(window,document,’script’,’https://www.google-analytics.com/analytics.js’,’ga’);ga(‘create’, ‘UA-99755100-1’, ‘auto’);ga(‘send’, ‘pageview’);</script>