Opis zabiegu i inne ważne informacje
Polipektomia, czyli endoskopowe usunięcie polipa w przewodzie pokarmowym. Usługi w ramach NFZ oraz świadczone komercyjnie.
W naszym ośrodku dysponujemy pełnym zakresem możliwości endoskopowego usunięcia polipów w przewodzie pokarmowym.
Najdrobniejsze polipy (1-3mm) usuwa się szczypcami biopsyjnymi: standardowymi, powiększonymi (typu „jumbo”) lub koagulacyjnymi (tzw. „hot biopsy”).
Małe polipy (4-7mm) odcinane są za pomocą metalowej pętli bez użycia prądu (tzw. „zimna” polipektomia). Metoda ta służy także do odcięcia dużych, płaskich polipów typu LST-NG i wtedy polipa takiego usuwa się w kilku kawałkach. / Polipektomia
Polipy większe usuwane są pętlą metalową z użyciem prądu (tzw. „gorąca” polipektomia). Czasami zachodzi potrzeba „rozwarstwienia” ściany np. jelita, czyli „uniesienia” śluzówki, by zapobiec oparzeniu głębszych warstw ściany przewodu pokarmowego i przedziurawienia ściany. I wtedy wstrzykuje się płyn w ścianę jelita specjalną, jednorazową igłą. Zazwyczaj jest to roztwór soli fizjologicznej, ale jeśli jest taka potrzeba, dodawane są: adrenalina i specjalny barwnik (indygokarmin lub błękit metylenowy). / Polipektomia
Duże polipy uszypułowane odcinane są po uprzednim "zaciśnięciu" podstawy polipa specjalną plastikową pętlą. My używamy do tego celu pętli EndoLoop firmy Olympus. Jeśli zachodzi taka potrzeba, to po odcięciu dużego polipa dodatkowo "zamykamy" miejsce po polipektomii specjalnymi metalowymi zszywkami (tzw. klipsami). / Polipektomia
Duże polipy "przysadziste" odcinane są po uprzednim "rozwarstwieniu" ściany. Jeśli jest taka możliwości, to odcinane są albo w 1 dużym kawałku, albo metodą "kęsową", czyli w kilku kawałkach. Polipy w przełyku i żołądku możemy usunąć metodą mukozektomii wspomaganej nasadką ("cup assisted endoscopic mucosectomy"). Używamy do tego celu specjalnego, jednorazowego zestawu.
Największe i najtrudniejsze do usunięcia polipy możemy usunąć metodą dyssekcji podśluzówkowej (ESD). Mamy do dyspozycji różne narzędzia, wspomagające taki zabieg, np. nóż hybrydowy, ITKnife, FlexKnife, Coagrasper i in. Ale to co nas wyróżnia podczas polipektomii, to przede wszystkim pełen profesjonalizm. Nasi lekarze, którzy wykonują zabiegi polipektomii, robią je od wielu lat i robią tego bardzo, bardzo dużo.
Nie krępuj się i zapytaj swojego lekarza, czy robi taki zabieg 1 raz w tygodniu, czy może robi kilka takich zabiegów dziennie. I czy zrobił ich kilkadziesiąt, czy może już kilka tysięcy? Jakie ma wyniki i jak często zdarzają mu się powikłania? Czy potrafi posługiwać się wszystkimi w/w metodami usuwania polipów? I czy potrafi działać w razie pojawienia się powikłań?
Nasi lekarze odpowiedzą na te pytania bez skrępowania. Także asystujący nam personel pomocniczy ma na tym polu bardzo duże doświadczenie i wiedzę. Nabył ją podczas licznych szkoleń i warsztatów endoskopowych.
Drobne zabiegi endoskopowe wykonujemy w trakcie rutynowej, standardowej kolonoskopii, w warunkach ambulatoryjnych, zazwyczaj bez niepotrzebnego znieczulenia. Większe zabiegi wykonujemy w ramach hospitalizacji jednodniowej, oczywiście w znieczuleniu. Pacjent przebywa wtedy u nas po zabiegu 2-3 godziny i może wracać do domu. Naprawdę, nie ma potrzeby, żeby nawet po polipektomii dużego polipa, pacjent leżał niepotrzebnie w szpitalu kilka dni. / Polipektomia
Pracownia Endoskopii w Łęcznej
Na terenie szpitala w Łęcznej funkcjonuje Pracownia Endoskopii Gastromed, w której możliwe jest wykonywanie endoskopowych badań ambulatoryjnych w ramach kontraktu z NFZ oraz komercyjnie. / Polipektomia
Opłaty, jeśli badanie jest wykonywane komercyjnie
Kolonoskopia 350 zł
Wycięcie pierwszego polipa 150 zł
Za każdy następny 80 zł
Badanie histopatologiczne wycinków (za każdy wycinek) od 50 zł
Znieczulenie jednego badania 230 zł
Zgłaszając się do wybranego świadczeniodawcy pacjent powinien przedstawić – oprócz potwierdzenia prawa do świadczeń – ważne skierowanie. Jest ono dokumentem wymaganym przy dostępie do badań diagnostycznych oraz świadczeń realizowanych w ramach:
- ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,
- leczenia szpitalnego,
- leczenia uzdrowiskowego,
- rehabilitacji leczniczej,
- opieki nad przewlekle chorymi.
Skierowaniem do lekarza specjalisty nie jest karta informacyjna z leczenia szpitalnego, izby przyjęć, czy szpitalnego oddziału ratunkowego. Jeżeli w karcie informacyjnej wskazana jest kontynuacja leczenia, skierowanie powinien wystawić lekarz prowadzący pacjenta.
Należy pamiętać, że na podstawie jednego skierowania pacjent może się zarejestrować tylko w jednej placówce udzielającej świadczeń w danym zakresie! / Polipektomia
Skierowanie nie jest potrzebne do następujących lekarzy specjalistów: / Polipektomia
- ginekologa i położnika,
- onkologa,
- psychiatry,
- wenerologa,
- dentysty.
Skierowanie wystawia: / Polipektomia
- na badania diagnostyczne, na świadczenia w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, na leczenie uzdrowiskowe, na rehabilitację leczniczą, opiekę długoterminową – lekarz POZ lub inny lekarz udzielający świadczeń w ramach ważnej umowy z NFZ.
- na badania diagnostyczne kosztochłonne (np. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) – lekarz będący lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego w poradni, która zawarła umowę z Funduszem na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, rehabilitację lub psychiatrię prowadzący leczenie pacjenta i stwierdzający potrzebę wykonania danego badania (w przypadkach uzasadnionych medycznie).
- na leczenia szpitalne – każdy lekarz, nie musi być to lekarz ubezpieczenia zdrowotnego!
Lekarz POZ, w ramach badań kosztochłonnych, może kierować chorych jedynie na kolonoskopię i gastroskopię. Skierowania na inne badania (np. tomografię lub rezonans) wystawiane są przez lekarzy specjalistów.
Lekarz POZ, kierujący pacjenta do lekarza specjalisty lub do szpitala, zobowiązany jest dołączyć do skierowania wyniki niezbędnych badań diagnostycznych umożliwiających potwierdzenie wstępnego rozpoznania.
Świadczenia udzielone pacjentowi bez skierowania nie są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a ich koszty mogą obciążyć pacjenta.
Ważność skierowania: / Polipektomia
Zazwyczaj skierowanie jest ważne dopóty, dopóki istnieją przesłanki wskazujące na potrzebę podjęcia działań diagnostycznych lub terapeutycznych. Zachowuje ono swoją ważność do czasu realizacji, np. poprzez ustalenie terminu przyjęcia pacjenta do szpitala. Wyjątkami są:
- skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, które jest ważne 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia;
- skierowanie na rehabilitację leczniczą, które traci ważność, jeżeli nie zostanie zarejestrowane w zakładzie rehabilitacji w terminie 30 dni od daty wystawienia;
- skierowanie do szpitala psychiatrycznego, którego ważność wygasa po upływie 14 dni.
ŚWIADOMA ZGODA NA ZABIEG DIAGNOSTYCZNO – TERAPEUTYCZNY W TRYBIE
JEDNODNIOWYM / AMBULATORYJNYM / Polipektomia
Nr księgi głównej (ID): ……………………………………………………………………………………………………
Imię i nazwisko pacjenta: ………………………………………………………………………………………………..
PESEL: …………………………………………………………………………………………………………………….
Rozpoznanie wstępne: …………………………………………………………………………………………………..
Planowany zabieg: …………………………………………………………………………………………………………….
Stwierdzam, że przedstawiłem pacjentowi planowane postępowanie oraz poinformowałem go o możliwych zagrożeniach i powikłaniach, które mogą wystąpić w jego przebiegu, lub w wyniku jego zastosowania.
Lekarz (pieczątka) ………………………………………………………………………………………………………..
Podpis lekarza ……………………………………………………………………………………………………………
OŚWIADCZENIE PACJENTA:
Oświadczam, że:
- Zapoznałem/-am się ze szczegółowym opisem postępowania diagnostycznego/leczniczego, jego celowością i oczekiwanym wynikiem oraz potencjalnymi zagrożeniami mogącymi wystąpić w wyniku w/w leczenia i zgadzam się na proponowane leczenie.
- Wyrażam także zgodę na podanie mi leków przeciwbólowych i usypiających (jeśli będą potrzebne).
- Zgadzam się na ewentualne zmodyfikowanie sposobu postępowania w niezbędnym zakresie zgodnie z zasadami wiedzy medycznej jeśli będzie wymagała tego sytuacja powstała w wyniku procesu zabiegowego.
- Zgadzam się na przeniesienie mnie do właściwego oddziału stacjonarnego zgodnie z decyzją lekarza operującego lub lekarza anestezjologa, jeżeli wymagałby tego mój stan zdrowia.
- Przyjmuję do wiadomości, że medycyna nie jest nauką ścisłą i czasem zdarza się nie uzyskać zamierzonego efektu diagnostyczno-leczniczego pomimo zachowania najwyższej staranności.
- Stwierdzam, że uzyskałem/-am wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie pytania i wyrażam świadomą zgodę oraz proszę o wykonanie proponowanego zabiegu.
Lublin, dnia ………………………………………………………………………………………………………………
Podpis pacjenta …………………………………………………………………………………………………………..
Pieczęć i podpis lekarza ………………………………………………………………………………………………………
Verte!
Aby zmniejszyć ryzyko powikłań, prosimy odpowiedzieć na następujące pytania
(poprawną odpowiedzieć zakreślić kółkiem):
1.Czy istnieje u Państwa zwiększona skłonność do krwawień po zranieniach lub usunięciu zębów?
TAK NIE
2. Czy zaobserwowali Państwo skłonność do łatwego powstawania „siniaków” na skórze?
TAK NIE
3. Czy przyjmują Państwo leki przeciwkrzepliwe (np. Acenocumarol, Sintrom, Syncumar, Warfain, Clexane, Fraxiparine, Fraxodi)?
TAK NIE
4. Czy przyjmują Państwo niesterydowe leki przeciwzapalne (np.: Majamil, Voltaren, Diclac, Diclo – Duo, Piroxicam, Ibuprofen, Ketonal, Febrofen), aspirynę (np.: Aspirin, Acard, Polocard, Bestpirin, Polopiryna, Acesan), leki przeciwpłytkowe (np.: Aclotin, Ticlo, Apo – clodin, Plavix, Areplex)?
TAK NIE
5. Czy są Państwo uczuleni na środki znieczulające, lekarstwa, jodynę?
TAK NIE
6. Czy mają Państwo wszczepiony „rozrusznik” serca lub endoprotezę?
TAK NIE
7. Czy jest Pani w ciąży?
TAK NIE
8. Czy są Państwo leczeni z powodu chorób serca lub płuc (np. wada serca, zaburzenia rytmu serca, choroba wieńcowa, nadciśnienie, astma oskrzelowa)?
TAK NIE
9. Czy są Państwo leczeni z powodu innych chorób przewlekłych (np. jaskra, cukrzyca, padaczka, choroby psychiczne)?
TAK NIE
Jeśli tak, to jakich?………………………………………………………………………………………………………………………
10. Czy byli Państwo dotychczas operowani?
TAK NIE
Jeśli tak, to proszę wymienić operację, szczególnie te wykonane w obrębie brzucha:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
W razie jakichkolwiek wątpliwości, prosimy o pytania.
Pielęgniarka bądź lekarz postarają się wyjaśnić Państwu wszystkie wątpliwości.
Zobacz też nasze inne strony www:
https://nietrzymaniemoczu.edu.pl/
http://lekarz-rodzinny-lublin.pl/
Twoi Lekarze
Lek. med. Roman Ciechanek
Dr n. med. Cezary Czepło
Dr n. med. Wit Cezary Danilkiewicz
Dr n. med. Jarosław Drabko
Dr n. med. Tomasz Dworzański
Zobacz wszystkich Swoich Specjalistów
Dr n. med. Jarosław Piotr Furtak
Dr n. med. Romuald Grodzieński
Dr n. med. Krystyna Kłosowska-Kapica
Dr n. med. Wojciech Kosikowski
Lek. med. Maciej Luterek
Dr n. med. Cezary Tomasz Łozowski
Lek. med. Małgorzata Mazurek
Dr hab. n. med. Agnieszka Mądro
Dr n. med. Agnieszka Mroczkowska-Juchkiewicz
Dr n. med. Jarosław Nazar
Lek. med. Katarzyna Niewęgłowska
Lek. med. Agata Pietroń
Dr n. med. Beata Prozorow-Król
Dr n. med. Mariusz Szczerbiński
Dr n. med. Janusz Wargocki
Dr n. med. Antoni Wysokiński
Dr n. med. Witold Zgodziński
Umów się na wizytę
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
7:30-19:00
8:00-19:00
8:00-19:00
8:00-19:00
7:30-19:00
14:00-15:00
81 475 88 00
81 464 31 38
81 534 70 90
<!– Global site tag (gtag.js) – Google Analytics –>
<script async src=”https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=UA-113635376-1″></script>
<script>
window.dataLayer = window.dataLayer || [];
function gtag(){dataLayer.push(arguments);}
gtag(‚js’, new Date());
gtag(‚config’, ‚UA-113635376-1’);
</script>