Program badań przesiewowych raka jelita grubego 2023, Gastromed, Grupa Scanmed, lekarz trzymający stetoskop

Program badań przesiewowych

Program badań przesiewowych raka jelita grubego

Profilaktyczne badanie kolonoskopowe wykonane w ramach Programu badań przesiewowych raka jelita grubego jest świadczeniem gwarantowanym, finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

WAŻNE !!!
Program jest całkowicie bezpłatny i nie jest wymagane żadne skierowanie.

Celem programu badań przesiewowych raka jelita grubego jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego. Rak jelita grubego jest drugim, po raku płuc najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce – co roku notuje się około 18 000 nowych zachorowań. Jest to trzeci najczęściej wykrywany nowotwór zarówno wśród kobiet, jak i ostatnio wśród mężczyzn (awans z czwartego miejsca w 2024 roku).

Rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka zmiana może rozwijać się kilkanaście lat, dlatego tak ważna jest profilaktyka.
Nowotwór jelita grubego jest niezwykle podstępny. Udowodniono, że polipy czy rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów klinicznych.
Dzięki badaniom profilaktycznym i usuwaniu polipów możliwe jest znaczne obniżenie ryzyka zachorowania.
Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60–90 proc.
Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny.

Badanie kolonoskopowe pozwala na wczesne wykrycie zmian świadczących o nowotworze jelita grubego, jeszcze zanim pacjent zaobserwuje niepokojące objawy chorobowe. Podczas badania usuwane są polipy, które w przyszłości mogłyby przekształcić się w stany nowotworowe. Program profilaktyczny z jednej strony pozwala więc na wczesną interwencję w przypadku nowotworu jelita grubego, czyli na podjęcie leczenia jeszcze w okresie bezobjawowym choroby, a drugiej – poprzez usunięcie polipów – może zapobiec wystąpieniu choroby w przyszłości.
Bezobjawowy rak jest wykrywany u jednej osoby na 125 osób badanych, polipy stanowiące stan przedrakowy z częstotliwością około 25% badanych kobiet i około 40% badanych mężczyzn.

Badanie wykonuje się w trybie ambulatoryjnym, do udziału w programie nie jest wymagane skierowanie.
Badanie wykonuje się za pomocą kolonoskopu (giętkiego instrumentu) wprowadzonego przez odbyt do uprzednio oczyszczonego jelita grubego. Kolonoskopia jest badaniem precyzyjnym i trwa zwykle od 15 do 30 minut. Badanie może być przeprowadzone w analgosedacji (bez udziału anestezjologa) lub znieczuleniu ogólnym (z udziałem anestezjologa) eliminując odczuwanie dyskomfortu podczas kolonoskopii.
Dobre oczyszczenie jelita do badania znacząco wpływa na jakość, czas i bezpieczeństwo badania. Po ustaleniu terminu kolonoskopii będzie udzielona dokładna instrukcja przygotowania do badania i przekazany bezpłatnie preparat do oczyszczenia jelita.
Poważne zdarzenia niepożądane są rzadkie: krwawienie (1/1000 badań), perforacja (1/10 000 badań).

Do badań profilaktycznej kolonoskopii kwalifikują się osoby:
bez objawów klinicznych sugerujących nowotwór jelita grubego (takich jak krew w kale, anemia, niezamierzone chudnięcie, zmiana rytmu wypróżnień),
które nie miały wykonanej kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat oraz spełniają kryterium wiekowe:
- 50-65 lat lub
- 40-49 lat posiadające krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.

Kwalifikacja do badania odbywać się będzie na podstawie wypełnionej przez Pacjenta ankiety.

Ankietę należy pobrać w tym miejscu - kliknij tutaj i po wypełnieniu odesłać skan na adres mailowy: obsluga@rejestracja.gastromed.pl

Pracownicy rejestracji skontaktują się z Państwem w celu ustalenia terminu badania.

Post Author: Gastromed