Na zdjęciu zegar, przygotowanie do kolonoskopii, Gastromed, Grupa Scanmed, kolonsokopia Lublin

WAŻNE dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu kolonoskopii

Przygotowanie do zabiegu kolonoskopii

Do badania kolonoskopowego całe jelito powinno być dokładnie oczyszczone, dlatego konieczne jest rygorystyczne przestrzeganie zaleceń ogólnych oraz schematu przygotowania jelita. Wskazówki te są opracowane na podstawie naszych wieloletnich doświadczeń, zaleceń Towarzystw Endoskopowych i producentów preparatów. Prosimy zastosować się do tych wskazówek i prosimy niczego nie zmieniać.

W szczególności prosimy nie przygotowywać się do badania wcześniej, niż jest to podane niżej.

W ciągu trzech dni przed badaniem prosimy stosować normalną dietę, ale nie należy spożywać pokarmów zawierających drobne pestki i ziarna (w szczególności: winogron, kiwi, truskawek, malin, arbuzów, jagód, pomidorów, pieczywa z ziarenkami), pokarmów z makiem i tabletek zawierających żelazo.

Osoby cierpiące na zaparcie powinny wykluczyć z diety pestki i ziarna na siedem dni przed badaniem.

W przeddzień i w dniu badania należy przyjąć leki, które przyjmujecie Państwo na stałe (np. leki „nasercowe”, „na ciśnienie”, leki „psychotropowe”). Jeśli przyjmujecie państwo leki przeciwkrzepliwe (tzw. leki „rozrzedzające” krew), a planowane jest badanie diagnostyczne, prosimy tych leków nie odstawiać ani ich nie zamieniać. Jedynie w przypadku, kiedy planowany jest zabieg endoskopowy, proszę wcześniej ustalić z nami, czy konieczne jest odstawienie tych leków lub zamiana tych leków na inne. Jeśli macie Państwo cukrzycę, prosimy wcześniej ustalić z nami bądź z diabetologiem dawki leków przeciwcukrzycowych i insuliny.

Sposób przygotowania, który będziecie Państwo stosować, jest uzależniony od planowanej godziny badania. Proszę pamiętać, że dokładne oczyszczenie jelita jest sprawą bardzo ważną. Dobrze oczyszczone jelito zapewnia dokładną jego ocenę i zwiększa bezpieczeństwo Pacjenta w czasie badania. Mamy przy tym świadomość, że od zmniejszenia Waszego komfortu (szczególnie, jeśli oczyszczanie odbywać się będzie  godzinach nocnych) ważniejsze jest dobre oczyszczenie jelit.

Na 6-8 godzin przed rozpoczęciem oczyszczania jelit prosimy zjeść mały, płynny, lekkostrawny posiłek. Dodatkowo możliwe jest w dniu poprzedzającym badanie wypicie preparatu odżywczego w postaci np. Nutridrinku.

Zasadą jest, żeby preparat do oczyszczania jelit przyjąć w dwóch dawkach, w odstępie kilku godzin. W tabelce poniżej podano godziny wypicia kolejnych porcji.

WAŻNE: Opis przygotowania do badania w pliku można pobrać tutaj - kliknij

Na kilkanaście godzin przed zaplanowanym badaniem (patrz tabelka poniżej) prosimy przyjąć pierwszą porcję preparatu. Normalną reakcją w tym czasie będą liczne wypróżnienia, pod koniec samą treścią płynną. Pierwszy stolec pojawi się prawdopodobnie jeszcze w czasie picia pierwszej porcji lub w ciągu najbliższych godzin. W czasie oczyszczania jelit prosimy w miarę możliwości o normalną aktywność i poruszanie się (chodzenie).

Po kilkugodzinnej przerwie (patrz tabelka poniżej) prosimy przygotować i wypić drugą porcję preparatu. Normalną reakcją w tym czasie będą liczne wypróżnienia treścią płynną, a potem zabarwioną na żółto wodą. Ostatni wodnisty stolec pojawi się prawdopodobnie w ciągu 2-3 godzin od zakończenia picia drugiej dawki. Prosimy uwzględnić to planując przyjazd do nas. Jedynie w przypadku, kiedy przyjedziecie Państwo do nas z daleka środkami komunikacji publicznej i podróż zajmie wam wiele godzin, prosimy zacząć oczyszczanie jelit 1-2 godziny wcześniej, tak by skończyć oczyszczanie jelit wcześniej. Prosimy nie stosować leków przeciwbiegunkowych w czasie i po oczyszczaniu jelit.

Preparat do oczyszczenia jelit należy rozpuścić w wodzie lub innym, przejrzystym płynie. Oprócz wody do picia dozwolone są: klarowne soki, przejrzyste napoje, „słaba” herbata (jasna), kawa w małej ilości (bez „fusów” i bez mleka, np. Espresso), czysty warzywny bulion (bez tłuszczu).

Jeśli Państwa waga nie przekracza 50kg, można zmniejszyć o pół litra ilość wypitych do przeczyszczenia płynów. Jeśli przekracza 100kg, należy zwiększyć ilość wypitych płynów o 1 litr, jeśli przekracza 110kg – o 2 litry. Ale jeśli przekracza 120kg, prosimy o wcześniejszy kontakt celem ustalenia sposobu oczyszczenia jelit.

W razie wystąpienia nudności prosimy nieco zwolnić tempo wypijanych płynów.

Picie płynów należy zakończyć najpóźniej na 2 godziny przed badaniem lub na 4 godziny przed badaniem, jeśli planowane jest znieczulenie ogólne.

Na badanie proszę zgłosić się z osobą towarzyszącą. Jeśli przyjedziecie własnym samochodem, nie powinniście go prowadzić po badaniu – prosimy zabrać drugiego kierowcę. Jeśli korzystacie Państwo z okularów, prosimy je zabrać. Jeśli mieliście już kiedyś kolonoskopię, prosimy o zabranie jej opisu.

W razie pytań, prosimy dzwonić na nr 81 534-70-90. Koniecznie prosimy także o powiadomienie nas, jeśli zrezygnujecie Państwo z badania.

Uwaga! Poniżej przedstawiamy schematy przygotowania do badania z użyciem 4 alternatywnych preparatów (nie należy ich łączyć).

– Preparat Fortrans (jest prawdopodobnie najskuteczniejszy ale jest najmniej smaczny) – 1 opakowanie czyli 4 torebki i Espumisan Easy (potrzebne będą 4 saszetki).

O określonej godzinie (patrz tabelka) należy rozpuścić 2 torebki Fortransu w 2 litrach niegazowanej wody (można dodać soku cytrynowego bez pestek) i wypić powoli w ciągu 2 godzin. Po kilku godzinach (patrz tabelka) należy przygotować kolejne 2 litry roztworu Fortransu i wypić go w ciągu 2 godzin. Przed wypiciem każdego litra roztworu należy połknąć 1 saszetkę Espumisanu Easy. Potem można pić wodę lub inny przejrzysty płyn. Picie płynu należy zakończyć najpóźniej na 2 godziny przed badaniem (4 godziny przed badaniem, jeśli planowane jest znieczulenie ogólne).

– Preparat Citrafleet – 1 opakowanie czyli 2 torebki i Espumisan Easy (potrzebne będą 4 saszetki).

O określonej godzinie (patrz tabelka) należy rozpuścić 1 torebkę Citrafleet w szklance zimnej wody (około 150 ml). Zawiesina będzie mętna i taką należy ją wypić po 15 minutach po przygotowaniu. Potem należy wypić dodatkowo 2 litry przejrzystego płynu w ciągu 2 godzin. Po kilku godzinach (patrz tabelka) należy przygotować w taki sam sposób drugą porcję preparatu i należy ją wypić i po 15 minutach po przygotowaniu. Potem należy wypić dodatkowo 2 litry przejrzystego płynu w ciągu 2 godzin. Przed wypiciem każdego litra płynu należy połknąć 1 saszetkę Espumisanu Easy. Picie płynu należy zakończyć najpóźniej na 2 godziny przed badaniem (4 godziny przed badaniem, jeśli planowane jest znieczulenie ogólne).

– Preparat Eziclen – 1 opakowanie czyli 2 butelki i Espumisan Easy (potrzebne będą 4 saszetki).

O określonej godzinie (patrz tabelka) należy otworzyć 1 butelkę leku i wlać jej zawartość do dołączonego kubka, dodać wody do poziomu kreski na kubku i wypić zawartość kubka zaraz po przygotowaniu. Po wypiciu mieszaniny należy wypić dodatkowo 2 litry przejrzystego płynu w ciągu 2 godzin. Po kilku godzinach (patrz tabelka) należy przygotować w taki sam sposób drugą porcję preparatu i wypić zaraz po przygotowaniu. Potem należy wypić 2 litry przejrzystego płynu w ciągu 2 godzin. Przed wypiciem każdego litra płynu należy połknąć 1 saszetkę Espumisanu Easy. Picie płynu należy zakończyć najpóźniej na 2 godziny przed badaniem (4 godziny przed badaniem, jeśli planowane jest znieczulenie ogólne).

– Preparat Moviprep – 1 opakowanie czyli 2 torebki i Espumisan Easy (potrzebne będą 4 saszetki).

O określonej godzinie (patrz tabelka) należy otworzyć jedną przezroczystą torebkę, wyjąć z niej torebki A i B, dodać zawartość obydwu (A i B) do dzbanka, dolać wody do poziomu 1 litra i mieszać do całkowitego rozpuszczenia proszku. Roztwór należy wypić w ciągu godziny. Potem należy wypić co najmniej 1 litr klarownego płynu. Po kilku godzinach (patrz tabelka) należy przygotować w taki sam sposób drugą porcję preparatu i wypić ją w ciągu godziny. Potem należy wypić co najmniej 1 litr klarownego płynu. Przed wypiciem każdego litra płynu należy połknąć 1 saszetkę Espumisanu Easy. Picie płynu należy zakończyć najpóźniej na 2 godziny przed badaniem (4 godziny przed badaniem, jeśli planowane jest znieczulenie ogólne).

Planowana godzina badaniaGodzina przyjęcia pierwszej dawkiGodzina przyjęcia drugiej dawkiPlanowana godzina badaniaGodzina przyjęcia pierwszej dawkiGodzina przyjęcia drugiej dawki
7:00 – 7:5918:00
poprzedniego dnia
0:00
w dniu badania
14:00 – 14:5921:00
poprzedniego dnia
7:00
w dniu badania
8:00 – 8:5919:00
poprzedniego dnia
1:00
w dniu badania
15:00 – 15:5921:00
poprzedniego dnia
8:00
w dniu badania
9:00 – 9:5920:00
poprzedniego dnia
2:00
w dniu badania
16:00 – 16:593:00
w dniu badania
9:00
w dniu badania
10:00 – 10:5921:00
poprzedniego dnia
3:00
w dniu badania
17:00 – 17:594:00
w dniu badania
10:00
w dniu badania
11:00 – 11:5921:00
poprzedniego dnia
4:00
w dniu badania
18:00 – 18:595:00
w dniu badania
11:00
w dniu badania
12:00 – 12:5921:00
poprzedniego dnia
5:00
w dniu badania
19:00 – 19:596:00
w dniu badania
12:00
w dniu badania
13:00 – 13:5921:00
poprzedniego dnia
6:00
w dniu badania
20:00 – 21:007:00
w dniu badania
13:00
w dniu badania

© Zalecenia niniejsze zostały opracowane przez zespół ZOZ Gastromed w Lublinie.

Twoi Lekarze

Lek. med. Roman Ciechanek
Dr n. med. Cezary Czepło
Dr n. med. Wit Cezary Danilkiewicz
Dr n. med. Tomasz Dworzański

Umów się na wizytę

Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek

7:30-19:00
7:30-19:00
7:30-19:00
7:30-19:00
7:30-19:00

81 534 70 90

<script>(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)})(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga');ga('create', 'UA-99755100-1', 'auto');ga('send', 'pageview');</script>

Post Author: Gastromed