Przygotowanie do zabiegu kolonoskopii

WAŻNE dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu kolonoskopii

Przygotowanie do zabiegu kolonoskopii

Do badania kolonoskopowego całe jelito powinno być dokładnie oczyszczone, dlatego konieczne jest rygorystyczne przestrzeganie zaleceń ogólnych oraz schematu przygotowania jelita. Wskazówki te są opracowane na podstawie naszych wieloletnich doświadczeń, zaleceń Towarzystw Endoskopowych i producentów preparatów. Prosimy zastosować się do tych wskazówek i prosimy niczego nie zmieniać.

W szczególności prosimy nie przygotowywać się do badania wcześniej, niż jest to podane niżej.

W ciągu trzech dni przed badaniem prosimy stosować normalną dietę, ale nie należy spożywać pokarmów zawierających drobne pestki i ziarna (w szczególności: winogron, kiwi, truskawek, malin, arbuzów, jagód, pomidorów, pieczywa z ziarenkami), sałaty, kapusty, pokarmów z makiem, tabletek zawierających żelazo. Należy zakupić w aptece wybrany preparat do przeczyszczenia (może być potrzebna recepta).

W przeddzień i w dniu badania należy przyjąć leki, które przyjmujecie Państwo na stałe (np. leki „nasercowe”, „na ciśnienie”, leki „psychotropowe”). Jeśli przyjmujecie państwo leki przeciwkrzepliwe (tzw. leki „rozrzedzające” krew), a planowane jest badanie diagnostyczne, prosimy tych leków nie odstawiać ani ich nie zamieniać. Jedynie w przypadku, kiedy planowany jest zabieg endoskopowy, proszę wcześniej ustalić z nami, czy konieczne jest odstawienie tych leków lub zamiana tych leków na inne. Jeśli macie Państwo cukrzycę, prosimy wcześniej ustalić z nami bądź z diabetologiem dawki leków przeciwcukrzycowych i insuliny.

Sposób przygotowania, który będziecie Państwo stosować, jest uzależniony od planowanej godziny badania. Proszę pamiętać, że dokładnie oczyszczone jelito zapewnia dokładną jego ocenę i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta. Mamy świadomość, że zalecany sposób przygotowania jelita nie jest komfortowy, szczególnie, jeśli oczyszczanie odbywać się będzie w godzinach nocnych. Uważamy jednak, że dobre przygotowanie jelita jest zdecydowanie ważniejsze, niż dyskomfort związany z przygotowaniem się do badania, zwłaszcza, że kolonoskopię wykonuje się często jeden raz w życiu.

Na 6-8 godzin przed rozpoczęciem oczyszczania jelit prosimy koniecznie zjeść mały, lekkostrawny posiłek. Zasadą jest, żeby preparat do oczyszczania jelit przyjąć w dwóch dawkach, w odstępie kilku godzin. W tabelce podano godziny wypicia kolejnych porcji.

Na kilkanaście godzin przed badaniem (patrz tabelka) prosimy przyjąć pierwszą porcję preparatu. Normalną reakcją w tym czasie będą liczne wypróżnienia, pod koniec samą treścią płynną. Pierwszy stolec pojawi się prawdopodobnie jeszcze w czasie picia pierwszej porcji lub w ciągu najbliższych godzin. W czasie oczyszczania jelit prosimy w miarę możliwości o normalną aktywność i poruszanie się (chodzenie).

Po kilkugodzinnej przerwie (patrz tabelka) prosimy przygotować i wypić drugą porcję preparatu. Normalną reakcją w tym czasie będą liczne wypróżnienia treścią płynną, a potem zabarwioną na żółto wodą. Ostatni wodnisty stolec pojawi się prawdopodobnie w ciągu 2-3 godzin od zakończenia picia drugiej dawki. Prosimy uwzględnić to planując przyjazd do nas. Jedynie w przypadku, kiedy przyjedziecie Państwo do nas z daleka środkami komunikacji publicznej i podróż zajmie wam wiele godzin, prosimy zacząć oczyszczanie jelit 1-2 godziny wcześniej (ale nie więcej niż 2 godziny), tak by skończyć oczyszczanie jelit wcześniej. Prosimy nie stosować leków przeciwbiegunkowych w czasie i po oczyszczaniu jelit. Picie płynów należy zakończyć najpóźniej na 2 godziny przed badaniem. W razie nudności prosimy zwolnić tempo wypijanych płynów.

Preparat do oczyszczenia jelit należy rozpuścić w wodzie lub innym, przejrzystym płynie. Oprócz wody do picia dozwolone są: klarowne soki, przejrzyste napoje, „słaba” herbata (jasna), kawa w małej ilości (bez „fusów” i bez mleka, np. Espresso), czysty warzywny bulion (bez tłuszczu).

Jeśli Państwa waga jest mniejsza niż 50kg, można zmniejszyć o pół litra ilość wypitych do przeczyszczenia płynów. Jeśli przekracza 90kg, należy zwiększyć ilość wypitych płynów (np. wody) o 1 litr, jeśli przekracza 100kg – o 2 litry. Ale jeśli przekracza 110kg, prosimy o wcześniejszy kontakt celem ustalenia sposobu oczyszczenia jelit. Zazwyczaj koniczne jest wtedy zastosowanie dodatkowej porcji preparatu przeczyszczającego. To samo dotyczyć może pacjentów z cukrzycą – prosimy o wcześniejszy kontakt.

Na badanie proszę zgłosić się z osobą towarzyszącą. Jeśli przyjedziecie własnym samochodem, nie powinniście go prowadzić po badaniu – prosimy zabrać drugiego kierowcę. Jeśli korzystacie Państwo z okularów, prosimy je zabrać. Jeśli mieliście już kiedyś kolonoskopię, prosimy o zabranie jej opisu.

W razie pytań, prosimy dzwonić na nr 81 534-70-90. Koniecznie prosimy także o powiadomienie nas, jeśli zrezygnujecie Państwo z badania.

Uwaga! Poniżej przedstawiamy schematy przygotowania do badania z użyciem 4 alternatywnych preparatów (nie należy ich łączyć).

– Preparat Fortrans (prawdopodobnie najskuteczniejszy ale najmniej smaczny) – 1 opakowanie czyli 4 saszetki i Espumisan Easy (potrzebne będą 4 saszetki, nie należy zamiast saszetek używać Espumisanu w kapsułkach).
O określonej godzinie (patrz tabelka) należy rozpuścić 2 torebki Fortransu w 2 litrach niegazowanej wody (można dodać soku cytrynowego bez pestek) i wypić powoli w ciągu 2 godzin. Po kilku godzinach (patrz tabelka) należy przygotować kolejne 2 litry roztworu Fortransu i wypić go w ciągu 2 godzin. Przed wypiciem każdego litra roztworu należy połknąć 1 saszetkę Espumisanu Easy. Potem można pić wodę lub inny przejrzysty płyn. Picie płynu należy zakończyć najpóźniej na 2 godziny przed badaniem.

– Preparat Citrafleet – 1 opakowanie czyli 2 saszetki i Espumisan Easy (potrzebne będą 4 saszetki, nie należy zamiast saszetek używać Espumisanu w kapsułkach).
O określonej godzinie (patrz tabelka) należy rozpuścić 1 torebkę Citrafleet w szklance zimnej wody (około 150 ml). Zawiesina będzie mętna i taką należy ją wypić. Po 15 minutach należy rozpocząć picie dodatkowych 2 litrów przejrzystego płynu i wypić do w ciągu 2 godzin. Po kilku godzinach (patrz tabelka) należy przygotować w taki sam sposób drugą porcję preparatu, wypić i po 15 minutach ponownie rozpocząć picie litrów przejrzystego płynu, które należy zakończyć w ciągu 2 godzin. Przed wypiciem każdego litra płynu należy połknąć 1 saszetkę Espumisanu Easy (razem 4 saszetki). Picie płynu należy zakończyć najpóźniej na 2 godziny przed badaniem.

– Preparat Eziclen – 1 opakowanie czyli 2 butelki i Espumisan Easy (potrzebne będą 4 saszetki, nie należy zamiast saszetek używać Espumisanu w kapsułkach).
O określonej godzinie (patrz tabelka) należy otworzyć 1 butelkę leku i wlać jej zawartość do dołączonego kubka, dodać wody do poziomu kreski na kubku i wypić zawartość kubka zaraz po przygotowaniu. Po wypiciu mieszaniny należy wypić dodatkowo 2 litry przejrzystego płynu w ciągu 2 godzin. Po kilku godzinach (patrz tabelka) należy przygotować w taki sam sposób drugą porcję preparatu i wypić zaraz po przygotowaniu. Potem należy wypić 2 litry przejrzystego płynu w ciągu 2 godzin. Przed wypiciem każdego litra płynu należy połknąć 1 saszetkę Espumisanu Easy (razem 4 saszetki). Picie płynu należy zakończyć najpóźniej na 2 godziny przed badaniem.

– Preparat Moviprep – 1 opakowanie czyli 2 torebki i Espumisan Easy (potrzebne będą 4 saszetki, nie należy zamiast saszetek używać Espumisanu w kapsułkach).
O określonej godzinie (patrz tabelka) należy otworzyć jedną przezroczystą torebkę, wyjąć z niej torebki A i B, dodać zawartość obydwu (A i B) do dzbanka, dolać wody do poziomu 1 litra i mieszać do całkowitego rozpuszczenia proszku. Roztwór należy wypić w ciągu godziny. Potem należy wypić co najmniej 1 litr klarownego płynu. Po kilku godzinach (patrz tabelka) należy przygotować w taki sam sposób drugą porcję preparatu i wypić ją w ciągu godziny. Potem należy wypić co najmniej 1 litr klarownego płynu. Przed wypiciem każdego litra płynu należy połknąć 1 saszetkę Espumisanu Easy (razem 4 saszetki). Picie płynu należy zakończyć najpóźniej na 2 godziny przed badaniem.

WAŻNE: Opis przygotowania do badania w pliku można pobrać tutaj – kliknij

Planowana godzina badaniaGodzina przyjęcia pierwszej dawkiGodzina przyjęcia drugiej dawkiPlanowana godzina badaniaGodzina przyjęcia pierwszej dawkiGodzina przyjęcia drugiej dawki
7:00 – 7:5918:00
poprzedniego dnia
0:00
w dniu badania
14:00 – 14: 5921:00
poprzedniego dnia
7:00
w dniu badania
8:00 – 8: 5919:00
poprzedniego dnia
1:00
w dniu badania
15:00 – 15: 5921:00
poprzedniego dnia
8:00
w dniu badania
9:00 – 9: 5920:00
poprzedniego dnia
2:00
w dniu badania
16:00 – 16: 593:00
w dniu badania
9:00
w dniu badania
10:00 – 10: 5921:00
poprzedniego dnia
3:00
w dniu badania
17:00 – 17: 594:00
w dniu badania
10:00
w dniu badania
11:00 – 11: 5921:00
poprzedniego dnia
4:00
w dniu badania
18:00 – 18: 595:00
w dniu badania
11:00
w dniu badania
12:00 – 12: 5921:00
poprzedniego dnia
5:00
w dniu badania
19:00 – 19: 596:00
w dniu badania
12:00
w dniu badania
13:00 – 13: 5921:00
poprzedniego dnia
6:00
w dniu badania
20:00 – 21: 007:00
w dniu badania
13:00
w dniu badania

© Zalecenia niniejsze zostały opracowane przez zespół ZOZ Gastromed w Lublinie.

Twoi Lekarze

Lek. med. Roman Ciechanek
Dr n. med. Cezary Czepło
Dr n. med. Wit Cezary Danilkiewicz
Dr n. med. Tomasz Dworzański

Zobacz wszystkich Swoich Specjalistów

Umów się na wizytę

Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek

7:30-19:00
7:30-19:00
7:30-19:00
7:30-19:00
7:30-19:00

81 534 70 90

<script>(function(i,s,o,g,r,a,m){i[‘GoogleAnalyticsObject’]=r;i[r]=i[r]||function(){(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)})(window,document,’script’,’https://www.google-analytics.com/analytics.js’,’ga’);ga(‘create’, ‘UA-99755100-1’, ‘auto’);ga(‘send’, ‘pageview’);</script>

Post Author: Gastromed