ZOZ Gastromed Lublin, Grupa Scanmed, operacja zmniejszania żołądka Lublin, zdjęcie kobiecej sylwtki po znacznej redukcji masy ciała

Operacja zmniejszania żołądka – metoda odchudzania OverStitch

Opis zabiegu i inne ważne informacje

Usługa świadczona komercyjnie. Konsultacja w poradni.

Endoskopowy zabieg (operacja) zmniejszania żołądka (OverStitch) to mało inwazyjny zabieg endoskopowy.

Główną zaletą tej nowoczesnej metody jest to, że wykonywana jest przez naturalne otwory ciała i nie wymaga przerywania ciągłości powłok skórnych.

Wszystkie dotychczasowo stosowane metody, czyli operacja bariatryczna klasyczna czy laparoskopowa, wiążą się z koniecznością nacinania brzucha w celu wprowadzenia narzędzi operacyjnych. Zwiększa to w oczywisty sposób uraz związany z operacją oraz ryzyko powikłań okołoperacyjnych.

Zabieg bariatryczny w naszym ośrodku wykonywany jest wyłącznie z użyciem instrumentów endoskopowych wprowadzanych do żołądka przez jamę ustną i przełyk co niesie ze sobą oczywiste korzyści w postaci skrócenia pobytu w szpitalu i czasu powrotu do zdrowia.

Zanim zdecydujesz się na endoskopowy zabieg zmniejszania żołądka?

Co powinieneś wiedzieć? / Operacja zmniejszania żołądka

Endoskopowy zabieg zmniejszania żołądka stanowi metodę wspomagania procesu odchudzania poprzez przyspieszenie wystąpienia uczucia sytości podczas posiłku. Skutkuje to ograniczeniem ilości spożywanych pokarmów ułatwiając utratę masy ciała a później jej utrzymanie na prawidłowym poziomie.
Uzyskanie prawidłowej masy ciała zmniejsza ryzyko chorób spowodowanych nadwagą i towarzyszącemu jej zespołowi metabolicznemu.

Ważne! 

Zabieg ten nie polega na odsysaniu tkanki tłuszczowej, ale jest doskonałą alternatywną dla bardziej inwazyjnych metod zmniejszania żołądka takich jak zabieg laparoskopowy lub operacja otwarta. Ułatwia kontrolę masy ciała, ale by przyniósł pożądane efekty, pacjent musi zadbać o zdrową dietę i odpowiednią aktywność fizyczną.

Co oznacza termin „endoskopowy zabieg zmniejszania żołądka”? / Operacja zmniejszania żołądka

Oznacza to, że zabieg wykonywany jest techniką endoskopową – narzędzia chirurgiczne wprowadzane są przez usta do żołądka Pacjenta jak podczas gastroskopii. Jego przewaga polega na maksymalnym zmniejszeniu inwazyjność – brak cięć. Cały proces zakładania szwów zwężających odbywa się od światła żołądka. Zmniejsza to uraz okołozabiegowy, redukuje ryzyko ciężkich powikłań i skraca czas jego trwania. Umożliwia to jego wykonanie w trybie hospitalizacji jednodniowej.

Korzyści dla Pacjenta / Operacja zmniejszania żołądka

Opisywany tu zabieg to najmniej inwazyjną z metod zmniejszania żołądka czyli operacji bariatrycznych. Zabieg wykonywany jest pod kontrolą endoskopu. Przed wprowadzeniem specjalistycznych szwów endoskopowych (np. systemu Overstitch) do żołądka przez usta i przełyk wprowadzany jest wideogastroskop. Zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu ogólnym po wcześniejszej kwalifikacji przez anestezjologa. W połączeniu ze zmianą stylu życia, może pomóc pacjentowi w obniżeniu masy ciała. Zapobiega to i ogranicza problemy zdrowotne związane z otyłością takie jak: schorzenia kardiologiczne, internistyczne – cukrzyca typu II, nadciśnienie, zespół metaboliczny, problemy przeciążeniowe stawów i kręgosłupa i wielu innych.

Kto kwalifikuje się do endoskopowych zabiegów zmniejszania żołądka (bariatrycznych)?

Do zabiegu kwalifikują się osoby, których wskaźnik masy ciała (BMI – ang. body mass index) przekracza 30. Wskaźnik BMI oblicza się na podstawie wzrostu i wagi Pacjenta. Osoba decydująca się na zabieg powinna być gotowa podjąć wysiłek niezbędny do osiągnięcia trwałych rezultatów.

Decyzja o poddaniu się zabiegowi wymaga:

- Konsultacji psychologicznej związanej bezpośrednio z planowanym zabiegiem i problemem otyłości jako wyrazem pewnej słabości.
- Uświadomienie sobie że zabieg to tylko środek wspomagający proces zmniejszenia wagi, ale musi być poparty zmianą stylu życia i odżywiania.
- Zmiana sposobu odżywiania powinna odbyć się pod nadzorem wykwalifikowanego dietetyka klinicznego.
- Wymaga zwiększenia aktywności fizycznej, modyfikacji przyzwyczajeń mających wpływ na zdrowie przed i po zabiegu. Działania takie pomogą zapobiec powrotowi utraconych kilogramów.
- Leczenia innych problemów zdrowotnych i dolegliwości mogących mieć wpływ na przebieg zabiegu oraz jego długoterminowe efekty np. nadciśnienie, depresja.

Po zabiegu Pacjent musi dążyć do zmiany stylu życia, ściśle przestrzegać zaleconej diety nie tylko bezpośrednio po zabiegu ale także w odległym czasie po jego wykonaniu, wprowadzić zasady zdrowego żywienia (najlepiej pod fachowym nadzorem) i dbać o aktywność fizyczną. Nieprzestrzeganie zaleceń zawsze będzie przyczyną niepowodzenia w leczeniu otyłości.

Decyzję o zakwalifikowaniu Pacjenta do zabiegu podejmuje zespół specjalistów po wnikliwych konsultacjach.

Czy jesteś gotowy do endoskopowego zabiegu bariatrycznego? / Operacja zmniejszania żołądka

Zanim zdecydujesz się na zabieg, zadaj sobie pytanie, czy jesteś wystarczająco zmotywowana/y do osiągnięcia zamierzonego celu, czyli oprócz samego zabiegu do stosowania zaleconej diety oraz zwiększenia aktywności fizycznej. Jeśli jesteś gotowa/y na nowe wyzwania, to oznacza, że jesteś gotowa/y do zabiegu endoskopowego zmniejszania żołądka.

Stosowanie leków / Operacja zmniejszania żołądka

Poinformuj lekarza o przyjmowanych lekach. Może on zadecydować o ich zmianie lub modyfikacji dawki. Najprawdopodobniej przepisze też leki, które powinieneś przyjmować przed i po zabiegu. Weź ze sobą przyjmowane na stałe leki zgłaszając się na zabieg.
Lekarz najprawdopodobniej zaleci stosowanie następujących leków przed i po zabiegu.

Leki przeciwwymiotne: - Skopolamina (plastry); - Emend, 1-2 tabletki (pierwsza tabletka zwykle 3 godziny przed zabiegiem, druga 12 godzin po zabiegu); - Zofran, lekarz może zalecić stosowanie przed 2-4 tygodnie w razie potrzeby.

Leki obniżające kwaśność soków żołądkowych: PPI (inhibitor pompy protonowej) zgodnie z zaleceniami lekarza.

Antybiotyki: Lekarz może zalecić odpowiedni dla Ciebie antybiotyk.

Zakupy spożywcze przed zabiegiem / Operacja zmniejszania żołądka

W czasie przygotowań do zabiegu warto zaopatrzyć się w produkty spożywcze, które będą potrzebne po powrocie ze szpitala. Przez pierwsze 4 do 6 tygodni będziesz przyjmować wyłącznie pokarmy płynne i przeciery. Oto produkty, które warto umieścić na liście zakupów: - Niegazowane, klarowne napoje o odpowiedniej kaloryczności (najodpowiedniejsze będą gotowe preparaty żywieniowe dostępne w aptece – np. preparaty Nutridrink firmy Nutricia); - Odżywki białkowe bez dodatku cukru, w proszku lub płynie, np. Nutridrink; - Bulion drobiowy lub wołowy o niskiej zawartości sodu.

Przed zabiegiem / Operacja zmniejszania żołądka

Przed zabiegiem będzie konieczna wizyta u lekarza wykonującego zabieg w celu potwierdzenia prawidłowej kwalifikacji do zabiegu. W dniu zabiegu musisz być koniecznie na czczo. Po przyjęciu do szpitala zostaniesz przebrany w strój do zabiegu oraz przygotowany przez wykwalifikowany personel lekarski i pielęgniarski. Bezpośrednio przed procedurą otrzymasz podane przez anestezjologa leki, które sprawią, że zaśniesz i nie będziesz odczuwać dyskomfortu w trakcie zabiegu. Endoskopowy zabieg bariatryczny pomaga ograniczyć ilość pokarmu, którą jesteś w stanie spożyć. Po zabiegu nie będziesz mógł za jednym razem zjeść ani wypić tyle, ile przed zabiegiem. Ilość przyjmowanych kalorii będzie mniejsza niż codzienny wydatek energetyczny, dlatego zaczniesz chudnąć.

Dzień zabiegu / Operacja zmniejszania żołądka

Czego się spodziewać?

Bezpośrednio po zabiegu: - Do końca dnia nie powinieneś prowadzić samochodu ani obsługiwać urządzeń mechanicznych w związku z przebytym znieczuleniem ogólnym; - Nie pij alkoholu; - Gdy lepiej się poczujesz, wróć do aktywności fizycznej.

Skutki uboczne: - Ból lub złe samopoczucie. Pacjenci po zabiegu zwykle odczuwają ból o niewielkim nasileniu, a raczej dyskomfort lub inne dolegliwości w różnym natężeniu. Personel medyczny przy wypisie powie o sposobach uśmierzania tych dolegliwości i wypisze stosowne zalecenia, ewentualnie recepty;
- Reakcje na znieczulenie. Najczęstsze skutki uboczne znieczulenia to nudności, wymioty, suchość w ustach, drapanie w gardle, dreszcze, senność. Reakcje te mogą utrzymywać się przez pewien czas po ustąpieniu znieczulenia. Poważne reakcje niepożądane występują rzadko; - Reakcje na gwałtowną utratę masy ciała. W pierwszych sześciu miesiącach po zabiegu nastąpi gwałtowna utrata wagi na co organizm będzie reagował i mogą temu towarzyszyć: • Nudności i wymioty • Odczucie chłodu • Zmiany nastroju • Dolegliwości bólowe • Suchość skóry • Obniżone poczucie własnej wartości • Zmęczenie.

Życie po zabiegu / Operacja zmniejszania żołądka

Zabieg to dopiero początek długiego procesu powrotu do zdrowia i utraty zbędnych kilogramów. W pierwszej kolejności należy zmienić nawyki żywieniowe i zadbać o prawidłową i odpowiednią dla osób z nadwagą aktywność fizyczną. Jeśli tego nie zrobisz, utracone kilogramy po pewnym czasie wrócą. Zalecamy skorzystanie z pomocy wykwalifikowanych dietetyków. O obawach i niepokojach związanych ze zmianami w Twoim organizmie możesz porozmawiać z psychologiem, psychiatrą lub innym opiekującym się Tobą specjalistą.

Nie poddawaj się

Przestrzeganie zdrowych nawyków i utrzymywanie właściwej wagi przez dłuższy czas bywa trudne. Chwile słabości nieodłącznie towarzyszą każdej próbie zmiany stylu życia. Nie ignoruj ich. Zwracaj się o pomoc, jeśli jej potrzebujesz. Skonsultuj się z lekarzem lub innym opiekującym się Tobą specjalistą. Możliwie najszybciej wróć do zdrowych nawyków. Nie rezygnuj z wizyt kontrolnych. Mają one ogromne znaczenie dla sukcesu całego przedsięwzięcia. Specjaliści, pod których opieką jesteś, dostrzegą wczesne oznaki narastających problemów, pomogą radzić sobie z efektami ubocznymi terapii i uniknąć powikłań.

Przestrzegaj planu żywienia

Po zabiegu zmniejsza się objętość spożywanych przez Ciebie posiłków, dlatego ogromnego znaczenia nabiera ich jakość. Odpowiednie żywienie pomoże w powrocie do zdrowia po zabiegu i pozwoli uniknąć problemów, np.:

- Przyjęcie zbyt dużej porcji pokarmu lub napoju, podobnie jak zbyt szybkie jedzenie lub picie może wywołać nudności, wymioty, ból w dolnej części klatki piersiowej lub w górnej części brzucha.
- Nieregularne przyjmowanie posiłków, spożywanie zbyt małych ilości błonnika, brak aktywności fizycznej mogą prowadzić do zaparć.
- Przestrzeganie zaleceń pomoże w utracie wagi i pozwoli uniknąć takich problemów jak mdłości, wymioty, ból brzucha, biegunka lub zaparcie czy problemy żywieniowe.

Przestrzegaj zaleceń dotyczących przyjmowania leków. Lekarz może zalecić zażywanie lub unikanie pewnych leków. W czasie każdej wizyty rozmawiaj z lekarzem o przyjmowanych lekach. Lekarz może zalecić ich zmianę. Unikaj odwodnienia. Zapytaj dietetyka lub innego opiekującego się Tobą specjalistę o to, w jaki sposób dostarczać organizmowi odpowiednich ilości płynów. Nie podjadaj. Dbaj o aktywność fizyczną. Regularne ćwiczenia pomogą w redukcji i utrzymaniu pożądanej wagi. Aktywność fizyczna ma też wiele innych zalet dla zdrowia – działa ochronnie na serce i zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu nowotworów. Uczestnicz w spotkaniach grup wsparcia. Dziel się swoimi doświadczeniami i korzystaj ze wsparcia osób, które poddały się zabiegowi bariatrycznemu w przeszłości. Korzystaj z fachowej pomocy, gdy jej potrzebujesz. Jeśli napotkasz problemy, które mogą prowadzić do wykształcenia niezdrowych nawyków, zwróć się o pomoc do specjalisty.

Nie pij alkoholu

Powinieneś unikać alkoholu przez co najmniej 6 tygodni po zabiegu, zgodnie z zaleceniami lekarza. Alkohol to dodatkowe kalorie a nie źródło potrzebnych Ci składników odżywczych.

Nasze porady / Operacja zmniejszania żołądka

Dieta po zabiegu

Płyny. W dniu zabiegu i w następnym. Rozcieńczone soki owocowe bez dodatku cukru, napoje izotoniczne i zwykła woda niegazowana. Pij co najmniej 2 litry (8 szklanek) płynów dziennie; popijaj drobnymi łykami przez cały dzień.

Napoje odżywcze. 4 tygodnie (od dnia 3 do dnia 31). Wysokobiałkowe, niskokaloryczne napoje o ograniczonej zawartości tłuszczu i cukru – gotowe preparaty typu Nutridronk dostępne w każdej aptece bez recepty. Ilość należy określić po zapoznaniu się z kalorycznością danego preparatu. Powoli przyzwyczajasz organizm do mniejszych ilości kalorii i uczysz się żyć z mniejszym żołądkiem. Twoje ciało potrzebuje czasu, by dostosować się do zmian. Sukces w walce ze zbędnymi kilogramami wymaga przestrzegania niskokalorycznej, bogatej w białko diety. Pamiętaj o zaleceniach - nie wprowadzaj pokarmów w postaci przetartej zbyt szybko, by nie zahamować utraty wagi i nie utrudnić procesu gojenia. Wykorzystaj ten czas na wykształcenie zdrowych nawyków żywieniowych i maksymalizację efektów zabiegu.

Pokarmy miękkie i rozdrobnione. 2 tygodnie (od dnia 32 do dnia 46). Zalecane są rozdrobnione, najlepiej półpłynne lub papkowate pokarmy, lekkostrawne, delikatnie doprawione, o niskiej zawartości tłuszczu i cukru. Przyjmuj co najmniej 3-4 posiłki dziennie nie najadając się i wolno przeżuwając. Dodatkowo co najmniej 2 litry płynów dziennie.

Pokarmy stałe. Pokarmy o konsystencji stałej miękkiej należy wprowadzać z ostrożnością. Wybieraj produkty niskotłuszczowe, z ograniczoną zawartością cukru. Przyjmuj co najmniej 3 posiłki i 2 litry płynów dziennie

* Lekarz lub dietetyk może zalecić inny sposób odżywiania. Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza lub dietetyka. Przedstawione tu informacje mają
charakter jedynie orientacyjny.

Prowadź dzienniczek dietetyczny

Ważne zalecenia dietetyczne:

- Wypijaj wysokobiałkowe, niskocukrowe napoje w ilościach 150-230 ml w czasie nie krótszym niż 30 minut. Nie pij więcej niż 230 ml na godzinę.
- Wodę, Beztłuszczowy wywar drobiowy, Napoje witaminizowane, Bezkaloryczną herbatę, Napoje izotoniczne, Bezkaloryczne napoje dla sportowców.
- Zapotrzebowanie białka to: 60 – 80 g
- Wybieraj preparaty zawierające 15-20 g białka, mniej niż 15 g węglowodanów i 100-200 kalorii w porcji.
- Pij napoje białkowe. Białka pochodzące z mleka: • Serwatka i napoje na bazie serwatki • Kazeina • Spirulina (jako dodatek do napojów) • Suplementy i odżywki dla sportowców • Chlorella (jako dodatek do napojów) • Mleko sojowe, etc.
- Gdy pijesz pij małymi łyczkami, powoli. Porcję napoju wypijaj w ciągu godziny.
- Unikaj picia dużymi haustami. W ten sposób połykasz powietrze, co może powodować bolesne wzdęcia.
- Nie zmuszaj się do wypijania pełnej porcji, jeśli czujesz sytość.
- Pamiętaj o planowaniu, przygotowuj napoje białkowe odpowiednio wcześniej.
- Dbaj o nawodnienie organizmu
- Zwracaj uwagę na kolor moczu, nie powinien być ciemniejszy niż jasno żółty
- Zapisuj w dzienniczku dietetycznym ilości przyjmowanych płynów
- Aby zwiększyć spożycie białka, możesz dodawać do napojów żółtko jaja kurzego lub koncentrat białek serwatkowych w proszku. Dostępne są również koncentraty białek dla osób z nietolerancją laktozy.
- Jeśli chcesz zjeść wysokobiałkową zupę, odcedź warzywa.
- Trzymaj wysokobiałkowe koktajle w termosie lub lodówce – pij schłodzone.
- Wartość kaloryczna 200 ml płynu nie powinna przekraczać 50 kcal.
- Leki, witaminy: przyjmuj leki i witaminy zgodnie z zaleceniami lekarza.

Twoi lekarze

Dr n. med. Wit Cezary Danilkiewicz
Dr Marcin Kubiak

Umów się na wizytę

Poniedziałek

13:00-15:00

81 534 70 90

<script>(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)})(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga');ga('create', 'UA-99755100-1', 'auto');ga('send', 'pageview');</script>

Post Author: Gastromed