Informacje
W skład pracowni endoskopowej wchodzą 3 gabinety endoskopii, pomieszczenie dezynfekcji i sterylizacji sprzętu endoskopowego z dwoma myjkami automatycznymi i myjką ultradźwiękową, pokój przygotowawczy do badań oraz sala intensywnego nadzoru nad pacjentem po znieczuleniu ogólnym.
Badania wykonywane są wideoendoskopami OLYMPUS, PENTAX, FUJINON najnowszej generacji pracującymi w technologii HD. Są to wideoendoskopy oparte na „chip’ie” kolorowym, dzięki któremu uzyskujemy bardzo wyraźny powiększony obraz, co pozwala na diagnostykę i leczenie zmian błony śluzowej o wymiarach poniżej 1 mm. Wszystkie badania są archiwizowane – istniej możliwość zapisywania pojedynczych zdjęć, a w razie potrzeby filmu z przebiegu zabiegu lub badania. Poza endoskopami giętkimi, dysponujemy także rektoskopem, diatermiami elektrochirurgicznymi EMED ES 350, ERBE D200 (z beamerem argonowym i nożem wodnym) i Olympus ESG-400.
Pracownia dysponuje również aparatem RTG z fluoroskopią ciągłą pozwalającym na wykonywanie badań czynnościowych oraz zabiegów na drogach żółciowych.
Badania wykonywane są wyłącznie przez doświadczonych endoskopistów, wyszkolonych w najlepszych ośrodkach endoskopii w Polsce oraz w znanych ośrodkach zagranicznych. Wszyscy mają tytuł specjalisty II stopnia z zakresu gastroenterologii lub uzyskali certyfikat umiejętności wykonywania endoskopii Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.
Rodzaje badań i zabiegów wykonywanych w pracowni:
- videogastroskopia w tym przeznosowa (mini)
- videokolonoskopia
- videosigmoidoskopia
- endosonografia endoskopowa (EUS)
- rektoskopia
- polipektomie
- mukozektomie
- implantacje systemu PEG®
- zabiegi ESD (endoscopic submucosal dissection)
- transfekcje przegrody uchyłka Zencker’a
- rozszerzenie zwężeń w przewodzie pokarmowym
- ensosonografie (endosonograf convex i radialny)
- obliteracje nabłonka w przełyku Barretta
- implantacje i usuwanie balonów żołądkowych
- enteroskopia dwubalonowa (DBE)
- endoskopia kapsułkowa
Oceny histopatologicznej pobranego materiału dokonują pracownicy Zakładu Patomorfologii UM w Lublinie.
Kamieniem milowym w rozwoju endoskopii przewodu pokarmowego było wprowadzenie światłowodów i giętkich fiberoskopów, a następnie wideo endoskopów, czyli endoskopów z kamerami, wyposażonymi w detektory CCD (Charge Coupled Device). Rozwój wideoendoskopii przewodu pokarmowego możliwy był dzięki olbrzymiemu postępowi w technologii rejestrowania i przetwarzania obrazu. Standardowe wideoendoskopy wyposażone są w kamery o rozdzielczości od 100 do 300 tys. pikseli. Przy zastosowaniu kamer o rozdzielczości obrazu od 400 tys. do 1 mln pikseli mówi się o endoskopii wysokiej rozdzielczości HD (High Definition). Firma Pentax, która dostarczyła większość endoskopów do naszej pracowni, swoje aparaty określa mianem HD+, bowiem aparaty te są wyposażone w kamery o rozdzielczości aż 1,25 mln pikseli. Daje to możliwość 2-krotnego powiększania obrazu bez straty jego jakości i co za tym idzie wykrywania zmian niewidocznych „gołym okiem”.
Technologia wzmocnienia obrazu i-Scan
Aparaty firmy Pentax, którymi dysponujemy, wyposażone są także w dwie dodatkowe technologie, dla jeszcze lepszej diagnostyki zmian w przewodzie pokarmowym:
- i-Scan V, która obrazuje tkankę w wąskim spektrum światła i uwydatniając jej unaczynienie pozwala zajrzeć wgłąb tkanki,
- i-Scan P, która wraz z możliwością cyfrowego powiększenia obrazu, umożliwia obejrzenie struktury tkanki wraz z oceną budowy komórek co rzuca nowe spojrzenie na zagadnienie chromoendoskopii,
- i-Scan TE (Tone Enhancement), która ułatwia rozpoznanie zmian, dzięki kontrastowemu wzmocnieniu obrazu struktur błon śluzowych,
- i-Scan SE (Surface Enhancement), która pozwala na 3-stopniowe wzmocnienie struktury tkanki, tym samym ułatwia diagnostykę i ocenę zmian nowotworowych w najwcześniejszym stadium.
Procesor EPK-i, którym wchodzi w skład tego nowoczesnego zestawu (Hi Line) i którym dysponujemy, jako jedyny na świecie został zaprojektowany w systemie OSA (Open Software Architecture) i otwiera przed lekarzem nowe możliwości diagnostyczno-użytkowe.
Od początku roku 2015 doposażyliśmy naszą Pracownię Endoskopii w aparturę endoskopową firmy Olympus. Dysponujemy ultranowoczesnym torem wizyjnym full HD z opcją NBI (narrow band imaging) pozwalającym na wizualizację słabo widocznych w świetle białym zmian. Posiadamy również system nawigacji endoskopowej ScopeGuide wspomagający lokalizację endoskopu w trakcie zabiegu.
Większość badań diagnostycznych i wszystkie zabiegi endoskopowe w przewodzie pokarmowym, wykonujemy wykorzystując do insuflacji (rozdmuchiwania jelita) dwutlenek węgla (CO2) zamiast powietrza. Zwiększa to znacząco komfort pacjenta i poprawia bezpieczeństwo badania lub zabiegu. Poprawa komfortu związana jest z mniejszym rozdęciem żołądka i jelit, bowiem dwutlenek węgla to gaz, który samoistnie wchłania się przez światło przewodu pokarmowego do krwi i następnie jest wydychany przez płuca.
Udowodniono, że dzięki temu mniejszy jest ból w czasie trwania badania i po jego zakończeniu (zarówno zaraz po badaniu, jak i po kilku godzinach od zakończenia badania). Także samo badanie jest szybsze (np. krócej trwa wprowadzenie kolonoskopu do kątnicy). Insuflacja CO2 poprawia także bezpieczeństwo zabiegu endoskopowego, bowiem dwutlenek węgla to gaz, który nie przewodzi prądu, a w razie przedostania się gazu do jamy otrzewnej, nie ma potrzeby jego ewakuacji.
Umów się na wizytę, badanie i zabieg
81 534 70 90
<script>(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)})(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga');ga('create', 'UA-99755100-1', 'auto');ga('send', 'pageview');</script>