Opis zabiegu i inne ważne informacje
Biopsja prostaty wykonywana jest w Gastomed Lublin zarówno w oparciu o finansowanie NFZ (bezpłatnie dla Pacjentów), jak i komercyjnie.
Biopsja prostaty przezodbytnicza pod kontrolą USG – wykonywana wyłącznie po potwierdzeniu prawidłowej kwalifikacji do niej przez lekarza wykonującego zabieg.
Pobranie wycinków z prostaty stanowi nieodłączny element diagnostyki raka prostaty. Potwierdzenie histopatologiczne tej choroby jest nieodzowne dla rozpoczęcia jakichkolwiek działań leczniczych. Nie jest możliwe wykonanie operacji radykalnego usunięcia prostaty, czy włączenia leczenia farmakologicznego bez takiego potwierdzenia. Wynik ten w połączeniu z dodatkowymi badaniami obrazowymi (MRI, scyntygrafia kości, tomografia, PET PSMA) pozwala na ocenę stopnia zaawansowania choroby a co za tym idzie podjęcie odpowiednich kroków leczniczych. Biopsja prostaty Lublin
Biopsja stercza wykonywana jest najczęściej pod kontrolą ultrasonografii z dostępu przez odbytnicę (Gastromed) lub przezkroczowego (rozwijająca się metoda) za pomocą specjalnych, dość cienkich igieł tnących (TRU-CUT) pozwalających na uzyskanie tzw. wałeczków biopsyjnych poddawanych następnie ocenie przez patomorfologa. Biopsję można wykonywać w znieczuleniu pęczków naczyniowo-nerwowych zaopatrujących gruczoł krokowy i wówczas jest kompletnie bezbolesna. Nawet bez tego znieczulenia zabieg nie jest specjalnie bolesny, bo strzał igły jest ultraszybki co ogranicza doznania do minimum.
Przed biopsją i bezpośrednio po niej konieczne jest przyjmowanie antybiotyków zapobiegających powstaniu zapalenia prostaty. W uzgodnieniu z lekarzem prowadzącym powinny być też odstawione leki przeciwkrzepliwe by zminimalizować ryzyko krwawienia.
Biopsję wykonuje się u Pacjentów, u których podejrzewa się obecność raka prostaty na podstawie poziomu PSA (UWAGA – jego prawidłowy poziom nie wyklucza raka), nieprawidłowego wyniku badania palcem przez odbytnicę (DRE), a także nieprawidłowości stwierdzonych w badaniach obrazowych takich jak TRUS czy rezonans prostaty (mpMRI).
Wg najnowszych zaleceń biopsja powinna być poprzedzona badaniem rezonansu, które staje się obowiązkowe przed drugą, czy kolejną biopsją.
Wycinki pobiera się ze zmian widocznych w ultrasonografii (TRUS), ewentualnie w korelacji z obrazem MRI (biopsja fuzyjna) i jest to tzw. biopsja celowana. Dodatkowo przy pierwszej biopsji pobiera się wycinki z poszczególnych stref prostaty – biopsja systematyczna. Ilość wycinków zależy od objętości prostaty – zwykle od 10-12 wycinków.
Po biopsji mogą pojawić się pewne powikłania, wśród których do najczęstszych należy przemijające krwawienie z odbytnicy, z moczem czy nasieniem. Może rozwinąć się zapalenie stercza objawiające się bólem w kroczu, podczas mikcji i wysoką gorączką – dlatego stosuje się profilaktykę antybiotykową.
W przypadku utrzymującego się istotnego krwawienia, czy przedłużających się i nasilonych objawów zapalenia prostaty może być konieczne leczenie szpitalne. W takim przypadku należy się jak najszybciej skontaktować z lekarzem wykonującym biopsję, lekarzem prowadzącym (urologiem, który kierował na biopsję) lub zgłosić się do szpitala (Izba Przyjęć, SOR).
Zobacz artykuł o TRUS > https://gastromed.pl/trus
Jest wymagane, jeśli Pacjent realizuje usługę w ramach NFZ. Biopsja prostaty Lublin.
Twój Lekarz
Lek. med. Damian Mazur
Lek. med. Hubert Sobkowicz
Umów się na wizytę
<script>(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)})(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga');ga('create', 'UA-99755100-1', 'auto');ga('send', 'pageview');</script>