dr Anita Kołodziej-Karska, zdjęcie lekarki, styl życia a hemoroidy, ZOZ Gastromed Lublin, Grupa Scanmed

Prawidłowa dieta i styl życia a hemoroidy

Prawidłowa dieta i styl życia powinny być stosowane jako profilaktyka, ale też na każdym etapie choroby hemoroidalnej. Przy stosowaniu diety należy pamiętać o dużej podaży płynów — co najmniej 2 litry wody na dobę. Przy nieodpowiednim nawodnieniu (zbyt małej ilości wody) dieta wysokobłonnikowa może wręcz nasilać zaparcia. Gdy sumienne stosowanie diety przeciwzaparciowej jest nieskuteczne warto skonsultować się z dietetykiem lub po konsultacji z lekarzem włączyć odpowiednie leki zmiękczające stolec i properystaltyczne. Kolejnym istotnym elementem diety w chorobie hemoroidalnej jest unikanie pikantnych potraw i stężonego alkoholu, a w przypadku otyłości zalecana jest redukcja masy ciała.

Styl życia i higiena wypróżnień:
1. Najistotniejszym elementem procesu defekacji (wypróżniania) jest unikanie przedłużanego parcia – mówiąc krótko przesiadywania na sedesie. Prawidłowo: po wystąpieniu parcia należy udać się do toalety, oddać stolec, oczyścić okolicę odbytu i wstać z sedesu. Proces powinien trwać od 3 do 5 minut!
Długie siedzenie w toalecie z gazetą czy smartfonem nasila problem choroby hemoroidalnej.
2. Przy chorobie hemoroidalnej należy unikać przewlekłego siedzenia, dobrym nawykiem, jeśli mamy pracę siedzącą, jest robienie krótkich przerw w ciągu dnia pracy – kilka minut, w których należy rozciągnąć się, stanąć na palcach lub przejść kilka kroków. Zaleca się umiarkowany wysiłek fizyczny – głównie aerobowy, spacery, jazda na rowerze (nie jest przeciwwskazana przy chorobie hemoroidalnej), fitness.
3. Uwaga! Przy chorobie hemoroidalnej nie zaleca się wykonywania ćwiczeń z dużym obciążeniem, wymagających powtórzeń i użycia tłoczni brzusznej (sporty siłowe).
4. Palenie tytoniu jest jednym z czynników powstawania choroby hemoroidalnej, zaleca się odstawienie wyrobów tytoniowych.

Dr n. med. Anita Kołodziej-Karska – specjalista chirurgii ogólnej, proktolog. W GASTROMEDZIE zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób odbytu oraz odbytnicy, w tym raka jelita grubego. Wykonuje anoskopię, rektoskopię oraz zabiegi małoinwazyjne – ligację metodą Barrona (opaski), klasyczne podwiązanie hemoroidów. W kręgu zainteresowań Pani Doktor znajduje się zastosowanie nowoczesnych metod w proktologii, takich jak toksyna botulinowa, czy osocze bogatopłytkowe.

UMÓW WIZYTĘ w Gastromedzie, zapraszamy do rejestracji online > https://gastromed.pl/rejestracja-online/

Post Author: Gastromed