Informacje
Zdrowy dorosły człowiek produkuje około 3 litrów śliny dziennie. To nie jest coś, nad czym zastanawiamy się, póki nie doświadczymy suchości w jamie ustnej. Wszyscy, w pewnym momencie lub po pewnym czasie, odczuwamy suchość w ustach. Suchość w jamie ustnej najczęściej występuje, gdy jesteśmy zdenerwowani, źli lub pod wpływem stresu. Jeżeli suchość w ustach zdarza się często lub przez większość czasu, to może być uciążliwe i może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej. Ślina pełni wiele ważnych funkcji.
Zawiera enzymy, które pomagają w trawieniu, zwiększa zdolność do łatwiejszego połknięcia pokarmu. Ślina sprawia, że łatwiej jest nam mówić. Wiedzą o tym fakcie zwłaszcza te osoby, które mają tremę podczas wystąpienia i doświadczają suchości w ustach. Ślina pomaga zapobiegać próchnicy zębów poprzez usuwanie resztek pokarmu z zębów i dziąseł oraz neutralizuje kwasy. Związki mineralne zawarte w ślinie pomagają naprawić mikroskopijne uszkodzenia powodowane próchnicą.
Do najczęstszych objawów powodowanych suchością w jamie ustnej należą:
– uczucie suchości w ustach lub gardle
– zmniejszenie wydzielania śliny, która jest gęsta, lepka, pienista
– uczucie pieczenia w jamie ustnej
– kłopoty w żuciu pokarmu, połykaniu oraz mówieniu
– zmiana zmysłu smaku
– szorstki, suchy język
– popękane usta, rany lub pęknięcia skóry w kącikach ust
– zwiększona podatność na zakażenia jamy ustnej
– zwiększenie płytki nazębnej, próchnica zębów i choroby dziąseł
– przykry zapach z ust (halitoza)
Przyczyny suchości w jamie ustnej (kserostomii)
Przyczyny występowania kserostomii są rozmaite. Suchość w jamie ustnej jest spowodowana nie tylko różnymi chorobami, ale może być również efektem ich leczenia. Istnieje ponad 400 medykamentów, które przez swoje niepożądane działanie powodują suchość w jamie ustnej. Wśród nich są leki przeciwhistaminowe, leki zmniejszające przekrwienie, środki przeciwbólowe, leki moczopędne, obniżające ciśnienie krwi, zwiotczające mięśnie, leki na nietrzymanie moczu, leki stosowane w chorobie Parkinsona, przeciwdepresyjne i wiele innych.
Kserostomia może być spowodowana również przez inne czynniki, takie jak stres, zaburzenia lękowe, radioterapia głowy i szyi, choroby gruczołów ślinowych, zaburzenia endokrynologiczne, cukrzycę, chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera, udar, AIDS, zespół Sjögrena, zmiany hormonalne, np. w czasie ciąży lub z innego powodu np. w skutek chrapania lub oddychania przez otwarte usta w czasie snu. Suchość powoduje podrażnia tkanek miękkich jamy ustnej, co może być powodem stanu zapalnego i/lub zwiększonej podatności na infekcje.
Jak można zmniejszyć dolegliwości spowodowane kserostomią?
Najważniejsze są regularne kontrole u specjalisty. Przy każdorazowej wizycie, poinformuj specjalistę, jakie leki zażywasz oraz podaj nowe informacje dotyczące Twojego zdrowia. Zadbaj o zaktualizowanie swojej historii choroby, co może pomóc zidentyfikować przyczynę suchości w ustach. Zwiększ ilość spożywanych płynów oraz częstość ich przyjmowania. Twój specjalista może zalecić Tobie używanie sztucznej śliny, nazywanej przez innych „substytutem śliny” lub „balsamem ustnym”, aby utrzymać wilgotne usta. Chociaż substytuty śliny nie leczą suchości w jamie ustnej, mogą one przynieść ulgę w niektórych tymczasowych objawach. Unikaj palenia tytoniu i ogranicz spożycie kofeiny, alkoholu oraz napojów gazowanych. Zainstaluj w swojej sypialni nawilżacz powietrza, który utrzyma właściwą wilgotność w pomieszczeniu, co może złagodzić dyskomfort spowodowany suchością w ustach. Ponieważ suchość w ustach zwiększa szansę na próchnicę i inne problemy jamy ustnej, utrzymuj higienę jamy ustnej. Szczotkuj zęby dwa razy dziennie. Raz dziennie używaj nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni między zębami, aby usunąć zanieczyszczenia z miejsc gdzie nie dociera szczoteczka.
Powyższe informacje przeznaczone są dla pacjentów w celu przedyskutowania z lekarzem kwestii podjętego leczenia i nigdy nie zastąpią profesjonalnego badania lekarskiego oceniającego stan zdrowia Pacjenta, który decyduje o wyborze metody leczenia.
Twój Specjalista
Dr n. med. Beata Petkowicz
Umów się na wizytę
<script>(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)})(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga');ga('create', 'UA-99755100-1', 'auto');ga('send', 'pageview');</script>