Żywność i składniki w niej występujące mają niesamowity wpływ na częstość występowania chorób nowotworowych. Między innymi warzywa kapustne są skarbnicą związków antyrakowych: indoli i izotiocyjanin, w tym sulforafanu (SFN). Jego największe stężenie obserwuje się w kiełkach brokuła i brokule. Znajdziemy go również w jarmużu, kapuście i brukselce. Ochronne działanie SFN zaobserwowano we wszystkich fazach kancerogenezy. Na etapach poprzedzających nowotworzenie mechanizm działania polega na modulowaniu aktywności enzymów zaangażowanych w I i II etap biotransformacji niektórych karcynogenów oraz prawdopodobnie na bezpośrednim blokowaniu ich miejsc wiązania z cząsteczką DNA.
Sulforafan pomaga zapobiegać zachorowaniu na wiele nowotworów złośliwych: płuc, raka piersi, raka jelita grubego, raka prostaty.
Wykorzystując warzywa kapustne w codziennej diecie należy pamiętać o odpowiedniej obróbce technologicznej. Długie gotowanie powoduje, że zniszczeniu ulega około 7% glukozynolanów. Warzywa kapustne zaleca się gotować na al. dente, na parze lub krótko dusić pod przykryciem.
Zadbajmy więc o obecność brokułów i kiełków na naszych talerzach.
Mgr Patrycja Łukanty, dietetyk kliniczna przyjmująca w ZOZ Gastromed specjalizuje się w edukacji Pacjenta w zakresie żywienia, doboru produktów w konkretnych jednostkach chorobowych, dietach eliminacyjnych (celiakia, alergie pokarmowe), które likwidują stany zapalne i usprawniają metabolizm oraz optymalizują funkcje układu odpornościowego.
UMÓW WIZYTĘ w Gastromedzie, zapraszamy do rejestracji online. Tutaj znajdziesz link do rejestracji internetowej > https://gastromed.pl/rejestracja-online/