Dr n. med. Małgorzata Degowska, EUS, NFZ, endosonografia bezpłatnie, ZOZ Gastromed Lublin, Grupa Scanmed, zdjęcie specjalistki

Dr Małgorzata Degowska i EUS

Usługi świadczone w ramach kontraktu NFZ (hospitalizacja jednodniowa) oraz komercyjnie.

EUS (z j. ang. endoskopowa ultrasonografia), czyli prościej endosonografia. Jest to metoda badania przewodu pokarmowego i struktur z nim sąsiadujących, łącząca w sobie dwie metody badania – „klasyczną” endoskopię i ultrasonografię. Innymi słowy, za pomocą jednego aparatu (endosonografu) wykonuje się zarówno badanie endoskopowe, jak i ultrasonografię. Endosonografia to jedna z najlepszych metod diagnozowania małoinwazyjnego chorób trzustki oraz dróg żółciowych. Jest również nieoceniona w diagnostyce zmian śródściennych przełyku i żołądka. Pozwala na jednoczasowe wykonanie biopsji lub pobrania materiału do cytologii.

W naszej placówce wykonujemy badania trzema aparatami (endosonografami) firmy Pentax, w tym dwoma z głowicą liniową („prześwietlającą” zmiany podłużnie, w odróżnieniu do aparatów z głowicą rotacyjną, które „prześwietlają” wszystko poprzecznie do aparatu). Ma to duże znaczenie, ponieważ nasze aparaty liniowe mogą służyć do pobrania materiału do badania mikroskopowego (w przeciwieństwie do aparatu z głowicą rotacyjną, który służy wyłącznie do oglądania zmian). Wykonując badanie EUS, korzystamy z wysokiej klasy aparatu USG, firmy Hitachi (model Avius). Wszystkie badania możemy rejestrować na dysku, jak również dołączyć do opisu badania zdjęcia na papierze fotograficznym.

Dr n. med. Małgorzata Degowska wykonująca endosonografię w Gastromedzie, jest jednym z kilku najbardziej doświadczonych ekspertów tej metody diagnostycznej w Polsce. Ukończyła Akademię Medyczną w Gdańsku. Nieustannie poszerza swoją wiedzę uczestnicząc w licznych konferencjach. Jest autorką wielu artykułów naukowych oraz rozdziałów w podręcznikach medycznych. Pani doktor od 1988 roku jest członkiem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii i sekcji Endoskopowej PTG-E. Głównym ukierunkowaniem klinicznym doktor Małgorzaty Degowskiej jest pankreatologia, nieswoiste zapalne choroby jelit, endoskopia przewodu pokarmowego oraz ENDOSONOGRAFIA DIAGNOSTYCZNA I ZABIEGOWA (EUS). Jest wykładowcą, ekspertem w różnych ogólnopolskich i międzynarodowych warsztatach endoskopowych.

Wejdź na podstronę opisującą badanie endosonografii.

Post Author: Gastromed