Opis zabiegu i inne ważne informacje
Usługa świadczona komercyjnie.
Endoskopia kapsułkowa jest nowym, rewolucyjnym badaniem nieinwazyjnym jelita cienkiego. W niedługim czasie dostępne będą wersje do badań przełyku i jelita grubego. Jest badaniem bezpiecznym, dobrze tolerowanym przez pacjentów, można je wykonać ambulatoryjnie u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat. W trakcie badania pacjent może kontynuować swoją zwykłą codzienną aktywność.
Badanie z zastosowaniem kapsułki endoskopowej służy do obrazowania błony śluzowej jelita cienkiego i wykonuje się je przy podejrzeniu, że zmiany patologiczne mogą byś zlokalizowane w tej części przewodu pokarmowego. Jelito cienkie stanowi w pewnym sensie lukę diagnostyczną, gdyż dotychczas stosowane metody diagnostyczne takie jak: gastroskopia, kolonoskopia, pasaż, tomografia komputerowa, angiografia dawały łącznie jedynie w około 40% prawidłową diagnozę. To zaczyna się zmieniać bowiem wprowadzono nową metodę diagnostyczną jaką jest enteroskopia dwubalonowa. To specjalistyczne badanie można wykonać w Gastromedzie jako jednym z niewielu ośrodków w Polsce.
Kiedy wykonywana jest endoskopia kapsułkowa?
Endoskopia kapsułkowa może być stosowana na początkowym etapie badania przewodu pokarmowego, jako kontynuacja wcześniejszej diagnostyki lub do oceny efektów leczenia podczas lub po terapii. Najczęstszym wskazaniem do wykonania endoskopii kapsułkowej jest poszukiwanie miejsca podejrzewanego krwawienia w jelicie cienkim, diagnostyka niedokrwistości z niedoboru żelaza, podejrzenie owrzodzeń, nadżerek, zmian zapalnych (zwłaszcza choroby Leśniowskiego-Crohna, która często lokalizuje się w jelicie cienkim), wszelkiego rodzaju nowotworów i celiakii. Również jako uzupełnienie diagnostyki niewyjaśnionych bólów brzucha i biegunek.
Jakie są przeciwskazania do endoskopii kapsułkowej?
Nie powinno się wykonywać tego badania u kobiet w ciąży, u pacjentów nie mogących połknąć kapsułki i mających wcześniej stwierdzone zwężenie w obrębie przewodu pokarmowego lub gastroparezę (istotne osłabienie perystaltyki). Należy poinformować lekarza o wszelkich wcześniejszych operacjach w obrębie jamy brzusznej i wcześniej rozpoznanych schorzeniach przewodu pokarmowego. Mimo licznych doniesień o wykonywaniu tego badania u dzieci, w Gastromedzie przeprowadzamy endoskopię kapsułkową u osób, które skończyły 16 rok życia.
Jakie są możliwe powikłania endoskopii kapsułkowej?
Powikłania chociaż rzadkie, mogą wystąpić; najistotniejsze to utknięcie kapsułki w przewodzie pokarmowym (przed zwężeniem lub inną zmianą patologiczną). Utknięcie kapsułki u pacjenta prawidłowo zakwalifikowanego do badania zdarza się wyjątkowo rzadko. W przypadku odczuwania dyskomfortu podczas lub po badaniu należy skontaktować się z lekarzem.
Co powinienem zrobić dzień przed badaniem?
Zostaniesz poinstruowany, aby nie jeść stałego pokarmu przez co najmniej dwanaście godzin przed zabiegiem. W tym czasie można pić klarowne płyny. W niektórych przypadkach zalecamy przygotowanie podobne do stosowanego przed kolonoskopią; najczęściej jest to wypicie około 2 litrów roztworu - na przykład Fortransu.
Co powinienem zrobić w dniu badania?
Po wykonaniu zaleceń związanych z przygotowaniem, lekarz zaleci połknięcie kapsułki, która ma wielkość dość dużej kapsułki wielowitaminowej.
W razie potrzeby można popić kapsułkę wodą. Nie będziesz odczuwał przechodzenia kapsułki przez układ trawienny. Następnie można przejść do codziennych zajęć, w zależności od stanu zdrowia i zaleceń lekarza. Dwie godziny po połknięciu kapsułki możesz ponownie zacząć pić klarowne płyny. Cztery godziny po połknięciu kapsułki można zjeść lekki posiłek. Podczas badania kapsułką endoskopową nie wolno mieć rezonansu magnetycznego ani przebywać w pobliżu urządzenia wykorzystującego rezonans magnetyczny.
W Gastromedzie stosujemy kapsułki CapsoCam®, które zapisują obrazy na wewnętrznej karcie pamięci, co uwalnia pacjenta od stosowania kłopotliwych kamizelek lub anten/czujników przyklejanych do powłok jamy brzusznej, natomiast wymagają odzyskanie ich z kału po badaniu.
Jak mogę odzyskać kapsułkę i wysłać ją do lekarza?
Twój lekarz dostarczy Ci specjalnie zaprojektowany zestaw do pobierania, CapsoRetrieve® , który zawiera proste instrukcje, jak odzyskać kapsułkę. Koniecznie zapoznaj się z tymi instrukcjami. Zestaw zawiera tackę do pobierania, magnetyczną rurkę i fiolkę do przechowywania oraz szczegółową instrukcję użycia. Lekarz poinformuje cię, w jaki sposób zwrócić kapsułkę w celu dalszego analizowania zapisanych w niej obrazów.
Co robi lekarz po zwróceniu odzyskanej kapsułki?
CapsoCam® Plus wykonuje tysiące zdjęć w wysokiej rozdzielczości podczas przechodzenia przez system trawienny. Przy użyciu specjalnego sprzętu i oprogramowania lekarz przesyła te obrazy do komputera. Oprogramowanie przekształca zdjęcia w format wideo i umożliwia lekarzowi dokładne zbadanie i zdiagnozowanie nieprawidłowości w obrębie jelita cienkiego.
Twój Lekarz
Lek. med. Maciej Krzaczek
Umów się na wizytę
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
10:00-14:30
10:00-14:30
10:00-14:30
10:00-14:30
10:00-14:30
81 534 70 90
<script>(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)})(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga');ga('create', 'UA-99755100-1', 'auto');ga('send', 'pageview');</script>