Opis zabiegu i inne ważne informacje
Usługa świadczona komercyjnie.
Enteroskopia dwubalonowa (enteroskopia „push and pull”, ang. DBE – double-balloon enteroscopy) to nowoczesna i wysokospecjalistyczna technika endoskopowa znajdująca zastosowanie przede wszystkim w badaniu jelita cienkiego. Została wprowadzona przez Hironori Yamamoto w 2001 roku. Jest pierwszą diagnostyczną techniką stosowaną w gastroenterologii, która umożliwia uzyskanie obrazu całego przewodu pokarmowego (w tym jelita cienkiego) w czasie rzeczywistym.
Technika
W tradycyjnej enteroskopii wprowadzenie aparatu do jelita cienkiego i dokładne obejrzenie wnętrza jelita cienkiego jest utrudnione lub uniemożliwione przez tworzące się pętle tego odcinka przewodu pokarmowego. Technika enteroskopii dwubalonowej polega na wprowadzeniu enteroskopu zakończonego balonem, i specjalnej tuby wprowadzanej razem z enteroskopem również wyposażonej w balon. Procedura wykonywana jest zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym.
Enteroskop jest wprowadzany w tubie przez jamę ustną i dalej, do jelita cienkiego, jak przy gastroskopii. Następnie balon na końcu tuby jest wypełniany gazem, co stabilizuje aparat w dwunastnicy. Endoskop jest wprowadzany w kierunku dystalnym jelita na największą możliwą odległość, i wtedy napełniany jest balon na jego końcu. Balon na końcu tuby jest wtedy opróżniany a tuba zsuwana na koniec aparatu, i wtedy balon na jej końcu jest ponownie wypełniany. Cykl wprowadzenie endoskopu-przesunięcie tuby-cofnięcie endoskopu razem z tubą jest powtarzany dopóty, dopóki całe jelito cienkie nie zostanie obejrzane.
Wskazania
- krwawienie z przewodu pokarmowego o nieustalonej przyczynie
- niedokrwistość z niedoboru żelaza przy prawidłowym wyniku kolonoskopii i gastroskopii
- diagnostyka i zabiegi terapeutyczne w chorobie Leśniowskiego-Crohna z zajęciem jelita cienkiego
- diagnostyka i zabiegi diagnostyczne w zespołach polipowatości
- weryfikacja nieprawidłowości rozpoznanych w endoskopii kapsułkowej lub badaniu radiologicznym
Wady i zalety
Enteroskopia dwubalonowa daje wiele korzyści względem innych technik obrazowania jelita cienkiego:
- umożliwia wizualizację całego jelita cienkiego
- umożliwia zastosowanie środków leczniczych
- umożliwia pobranie próbek lub wykonanie biopsji śluzówki jelita cienkiego, resekcję polipów jelita cienkiego oraz umieszczanie stentów lub rozszerzenie zwężeń jelita cienkiego
Twój Lekarz
Dr n. med. Wit Cezary Danilkiewicz, po konsultacji
Umów się na wizytę
<script>(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)})(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga');ga('create', 'UA-99755100-1', 'auto');ga('send', 'pageview');</script>