Wychodząc na przeciw potrzebom naszych Pacjentek i Pacjentów stworzyliśmy i będziemy rozwijać sekcję "Opowiedzi Rejestratorek". Mamy nadzieję, że zebranie w jednym miejscu strony internetowej Gastromedu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, zyska Państwa aprobatę i przyczyni się do lepszej komunikacji między Państwem, a naszym centrum.
Skierowanie do specjalisty/ na badanie, czy zabieg jest ważne do momentu wykorzystania.
- Do poradni specjalistycznych w Gastromedzie (gastrologicznej, proktologicznej, chirurgicznej, chirurgiczno-onkologicznej, psychologicznej, diabetologicznej, endokrynologicznej i urologicznej) potrzebne jest skierowanie od dowolnego lekarza pracującego w poradni finansowanej przez NFZ. Może być to zarówno lekarz specjalista jak i rodzinny. Skierowanie takie może być również wystawione przez szpital. Należy jednak pamiętać, że wpis w karcie informacyjnej o konieczności leczenia w jakiejś poradni specjalistycznej, nie jest równoważny skierowaniu.
- Na badanie EUS (endosonografia) wymagane jest skierowanie od lekarza specjalisty lub lekarza rodzinnego. WAŻNE: skierowanie powinno być wystawione na Oddział Gastrologii. W pierwszym etapie kwalifikacji do badania endosonograficznego (EUS) wykonujemy ocenę dokumentacji medycznej Pacjenta. Zachęcamy Państwa do przesłania jej na adres e-mail: obsluga@rejestracja.gastromed.pl. Do wiadomości należy dołączyć również skierowanie. Personel medyczny ocenia dokumentację, następuje kwalifikacja do badania. W następnym kroku pracownik rejestracji kontaktuje się z Państwem w celu poinformowania o decyzji oraz ustaleniu dogodnego terminu badania.
- Na gastroskopię i kolonoskopię ambulatoryjną skierowanie może być wypisane przez lekarza POZ, lekarza specjalistę, czy też dowolnego lekarza pracującego w systemie ubezpieczenia społecznego (NFZ).
Skierowanie na gastroskopię, kolonoskopię, czy inny zabieg endoskopowy wykonywane w trybie hospitalizacji (w naszym przypadku hospitalizacji 1 dnia) mogą być wystawione zarówno przez lekarzy ubezpieczenia społecznego jak i pracujących prywatnie.
- Do pracowni tomografii komputerowej wymagane jest skierowanie od lekarza specjalisty. W przypadku komografii klatki piersiowej, skierowanie może wystawić również lekarz rodzinny. WAŻNE: jeśli skierowanie jest od lekarza z wizyty prywatnej wówczas badanie może być wykonane tylko prywatnie.
Do badania kolonoskopowego całe jelito powinno być dokładnie oczyszczone, dlatego konieczne jest rygorystyczne przestrzeganie zaleceń ogólnych oraz schematu przygotowania jelita. Bardzo prosimy o przeczytanie dokładnie opracowania dostępnego tutaj, kliknij > https://gastromed.pl/wazne-dla-pacjenta-przygotowanie-do-badania-kolonoskopii/
Badanie wykonywane jest w ramach kilkugodzinnej hospitalizacji w krótkim znieczuleniu dożylnym (analgosedacja). Pacjent powinien być na czczo - bez picia i jedzenia przez 6 godzin. Przebieg badania przypomina gastroskopię - endoskop wprowadzany jest przez jamę ustną i żołądek do dwunastnicy. Konsekwencją zastosowanego znieczulenia jest zakaz prowadzenia pojazdu w dniu badania. Zaleca się przybycie na badanie z osobą towarzyszącą.
Do gastroskopii Pacjent powinien być na czczo, 8 godzin bez jedzenia i 2 godziny bez picia. Badania wykonujemy w znieczuleniu dożylnym, tzw. analgosedacji. Pacjent czuje się wtedy sennie i komfortowo, leki osłabiają reakcję Pacjenta na bodźce zewnętrzne, dlatego 12 godzin po badaniu nie można prowadzić auta. Jest też opcja badania w płytkim znieczuleniu ogólnym pod nadzorem lekarza anestezjologa. Przebieg znieczulenia: przed rozpoczęciem badania, po podaniu przez lekarza anestezjologa dożylnego środka znieczulającego i nasennego, Pacjent zasypia na kilkanaście minut i budzi się bezpośrednio po zakończeniu badania. Znieczulenie to nie wymaga intubacji, Pacjent oddycha samodzielnie. Pacjent śpi, a więc nie odczuwa przykrych doznań bólowych i emocjonalnych. Dwie godziny po badaniu Pacjent jest gotowy do wyjścia do domu w obecności osoby towarzyszącej.
W wyniku kwalifikacji i rejestracji Pacjentów oraz dostępności specjalistów terminy ulegają zmianom. Zachęcamy do kontaktu pod numer +81 534 70 90. Telefonicznie udzielimy Państwu wszystkich niezbędnych informacji.
Większość zabiegów wykonujemy w krótkim znieczuleniu dożylnym (analgosedacja), po którym Pacjent przez 12 godzin nie może prowadzić pojazdów mechanicznych, jak również nie powinien bez opieki, wracać do domu. W trosce o bezpieczeństwo prosimy by naszych Pacjentów po zabiegach odbierała osoba towarzysząca.
Pacjenci umówieni są na konkretną godzinę. Przed wizytą oraz badaniem USG prosimy o zgłoszenie się ok. 10 min wcześniej do rejestracji głównej na parterze z dowodem osobistym.
Przed badaniem endoskopowym, czy zabiegiem chirurgicznym prosimy o przybycie 20 min wcześniej. Jest kilka dokumentów do wypełnienia dlatego Pacjenci, którzy używają okularów są proszeni o ich zabranie.
W medycynie nie wszystko jednak jest do przewidzenia, zdarzają się opóźnienia, o których staramy się informować naszych Pacjentów.
! Prosimy pamiętać o zabraniu dowodu osobistego.
Tomografii komputerowej serca nie wykonujemy. Nie wykonujemy również badań angio z wyjątkiem angio tętnic mózgowych i tętnic klatki piersiowej w protokole zatorowości płucnej.
Odpowiedzi przygotowała: Marta Stadnik