Opis zabiegu i inne ważne informacje
Usługi w ramach NFZ oraz świadczone komercyjnie.
Co to jest pH-metria?
pH-metria 24-godzinna to badanie polegające na pomiarze stężenia jonów wodorowych (pH, kwaśności) w dolnej części przełyku za pomocą czujnika umieszczonego na końcu cienkiej sondy, zakładanej przez nos. Badanie z założenia trwa 24 godziny, ale w niektórych przypadkach (np. ocena stopnia zarzucania żołądkowo-przełykowego w zależności od różnych wariantów diety i/lub trybu życia) wykonujemy także badanie trwające dłużej - nawet do 60 godzin. To tak zwana „pH-metria weekendowa”, która na ogół rozpoczyna się w piątki.
Podczas badania czujnik przesyła informacje o poziomie pH do rejestratora, gdzie te zapisywane są na karcie pamięci. Rejestrator przez całe badanie noszony jest przez pacjenta w specjalnej torebce. Całe badanie, poza zakładaniem i zdejmowaniem sondy odbywa się w naturalnym środowisku pacjenta, nie ogranicza w istotnym stopniu normalnej aktywności, zajęć czy odżywiania. Pacjent bierze aktywny udział w badaniu zaznaczając odpowiednimi przyciskami czas posiłków, pozycję ciała (leżąca, pionowa), oraz sygnalizuje pojawianie się objawów (np. zgaga, odbijanie, kaszel, pieczenie, ból itp.) wcześniej zdefiniowanych i przypisanych do odpowiednich klawiszy. Po zdjęciu sondy dane z karty przenoszone są do komputera, gdzie przy pomocy specjalnego oprogramowania są analizowane przez lekarza. Opis badania może stanowić podstawę do rozpoznania lub wykluczenia kwaśnego refluksu żołądkowo-przełykowego. Badanie jest na ogół dobrze tolerowane przez pacjentów.
Jakie są wskazania do pH-metrii?
Badanie stanowi podstawę do rozpoznania "kwaśnej" choroby refluksowej, ocenia jej zaawansowanie i skuteczność podjętego już leczenia, pozwala na rozpoznanie patologicznego refluksu nocnego (mogącego nie dawać typowych objawów). pH-metria spełnia istotną rolę przy wykluczaniu kwaśnej choroby refluksowej tam gdzie występują bardzo sugestywne objawy, a nie ma poprawy podczas leczenia i/lub nie stwierdza się zmian w gastroskopii. Często stosuje się pH-metrię u pacjentów z nietypowymi objawami i dolegliwościami (kaszel, chrypa, przewlekłe zapalenie gardła i krtani, bóle i pieczenie za mostkiem itp.), gdzie laryngolodzy, pulmonolodzy, kardiolodzy sugerują kwaśny refluks żołądkowo-przełykowy jako ich przyczynę. Badanie wykorzystuje się do oceny skuteczności operacji antyrefluksowych, ale też stanowi ważny element przy kwalifikacji do leczenia operacyjnego choroby refluksowej. pH-metria pomaga zweryfikować objawy zaburzeń czynnościowych górnego odcinka przewodu pokarmowego. pH-metria nie służy do diagnostyki refluksu zasadowego (żółciowego), natomiast w połączeniu z obrazem klinicznym i endoskopowym może dać podstawę do rozpoznania refluksu mieszanego.
Jakie są możliwe powikłania pH-metrii?
Nie obserwuje się istotnych powikłań tego badania. Sporadyczne, delikatne podrażnienia w obrębie nosa, gardła i krtani ustępują po badaniu bez leczenia. Pojawia się oczywisty i na ogół dobrze tolerowany dyskomfort podczas badania, zwłaszcza przy zakładaniu sondy i na początku badania.
Sonda i plastry mocujące ją do skóry twarzy są widoczne, co może być dla części pacjentów krępujące.
Jak wygląda przygotowanie do pH-metrii?
Badanie nie wymaga szczególnego przygotowania. Może być wykonywane na czczo i po jedzeniu. W Gastromedzie pH-metria rozpoczyna się na ogół około godziny 14:00, zaleca się zjedzenie obiadu dopiero po założeniu sondy. Kilka dni (4-5) przed badaniem należy odstawić wszelkie leki hamujące wydzielanie kwasu solnego w żołądku (najlepiej pokazać listę przyjmowanych leków lekarzowi kierującemu). Dla lepszego działania plastrów mocujących prosimy o nie stosowanie kosmetyków na twarzy w dniu badania. Zalecamy luźne ubranie np. t-shirt i rozpinana bluza.
Twój Lekarz
Lek. med. Maciej Krzaczek
Umów się na wizytę
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
10.00-14.30
10.00-14.30
10.00-14.30
10.00-14.30
10.00-14.30
81 534 70 90
<script>(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)})(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga');ga('create', 'UA-99755100-1', 'auto');ga('send', 'pageview');</script>