Opis zabiegu i inne ważne informacje
Usługi w ramach NFZ oraz świadczone komercyjnie.
Polipektomia, czyli endoskopowe usunięcie polipa w przewodzie pokarmowym / Polipektomia Lublin
W naszym ośrodku dysponujemy pełnym zakresem możliwości endoskopowego usunięcia polipów w przewodzie pokarmowym.
Najdrobniejsze polipy (1-3mm) usuwa się szczypcami biopsyjnymi: standardowymi, powiększonymi (typu "jumbo") lub koagulacyjnymi (tzw. "hot biopsy").
Małe polipy (4-7mm) odcinane są za pomocą metalowej pętli bez użycia prądu (tzw. "zimna" polipektomia). Metoda ta służy także do odcięcia dużych, płaskich polipów typu LST-NG i wtedy polipa takiego usuwa się w kilku kawałkach.
Polipy większe usuwane są pętlą metalową z użyciem prądu (tzw. "gorąca" polipektomia). Czasami zachodzi potrzeba "rozwarstwienia" ściany np. jelita, czyli "uniesienia" śluzówki, by zapobiec oparzeniu głębszych warstw ściany przewodu pokarmowego i przedziurawienia ściany. I wtedy wstrzykuje się płyn w ścianę jelita specjalną, jednorazową igłą. Zazwyczaj jest to roztwór soli fizjologicznej, ale jeśli jest taka potrzeba, dodawane są: adrenalina i specjalny barwnik (indygokarmin lub błękit metylenowy). / Polipektomia Lublin
BADANIE W ZNIECZULENIU OGÓLNYM – „ŚPIĘ I NIC NIE CZUJĘ”
Badania endoskopowe można wykonać w płytkim znieczuleniu ogólnym pod nadzorem lekarza anestezjologa.
Przebieg znieczulenia:
Przed rozpoczęciem badania, po podaniu przez lekarza Anestezjologa dożylnego środka znieczulającego, Pacjent zasypia na kilkanaście minut i budzi się bezpośrednio po zakończeniu badania. Znieczulenie to nie wymaga intubacji, Pacjent oddycha samodzielnie.
Badanie w znieczuleniu ogólnym to absolutny komfort psychofizyczny. Pacjent śpi, a więc nie odczuwa przykrych doznań bólowych i emocjonalnych.
Dwie godziny po badaniu, Pacjent jest gotowy do wyjścia do domu w obecności osoby towarzyszącej.
Duże polipy uszypułowane odcinane są po uprzednim "zaciśnięciu" podstawy polipa specjalną plastikową pętlą. My używamy do tego celu pętli EndoLoop firmy Olympus. Jeśli zachodzi taka potrzeba, to po odcięciu dużego polipa dodatkowo "zamykamy" miejsce po polipektomii specjalnymi metalowymi zszywkami (tzw. klipsami). / Polipektomia Lublin
Duże polipy "przysadziste" odcinane są po uprzednim "rozwarstwieniu" ściany. Jeśli jest taka możliwości, to odcinane są albo w 1 dużym kawałku, albo metodą "kęsową", czyli w kilku kawałkach. Polipy w przełyku i żołądku możemy usunąć metodą mukozektomii wspomaganej nasadką ("cup assisted endoscopic mucosectomy"). Używamy do tego celu specjalnego, jednorazowego zestawu.
Największe i najtrudniejsze do usunięcia polipy możemy usunąć metodą dyssekcji podśluzówkowej (ESD). Mamy do dyspozycji różne narzędzia, wspomagające taki zabieg, np. nóż hybrydowy, ITKnife, FlexKnife, Coagrasper i in. Ale to co nas wyróżnia podczas polipektomii, to przede wszystkim pełen profesjonalizm. Nasi lekarze, którzy wykonują zabiegi polipektomii, robią je od wielu lat i robią tego bardzo, bardzo dużo.
Nie krępuj się i zapytaj swojego lekarza, czy robi taki zabieg 1 raz w tygodniu, czy może robi kilka takich zabiegów dziennie. I czy zrobił ich kilkadziesiąt, czy może już kilka tysięcy? Jakie ma wyniki i jak często zdarzają mu się powikłania? Czy potrafi posługiwać się wszystkimi w/w metodami usuwania polipów? I czy potrafi działać w razie pojawienia się powikłań? / Polipektomia Lublin
Nasi lekarze odpowiedzą na te pytania bez skrępowania. Także asystujący nam personel pomocniczy ma na tym polu bardzo duże doświadczenie i wiedzę. Nabył ją podczas licznych szkoleń i warsztatów endoskopowych. / Polipektomia Lublin
Drobne zabiegi endoskopowe wykonujemy w trakcie rutynowej, standardowej kolonoskopii, w warunkach ambulatoryjnych, zazwyczaj bez niepotrzebnego znieczulenia. Większe zabiegi wykonujemy w ramach hospitalizacji jednodniowej, oczywiście w znieczuleniu. Pacjent przebywa wtedy u nas po zabiegu 2-3 godziny i może wracać do domu. Naprawdę, nie ma potrzeby, żeby nawet po polipektomii dużego polipa, pacjent leżał niepotrzebnie w szpitalu kilka dni.
Zobacz też nasze inne strony www: OverStitch.pl
Endoloop / Polipektomia Lublin
(podwiązka endsokopowa) - to jednorazowe narzędzie endoskopowe pozwalające na bezpieczne usuwanie polipów nawet znacznych rozmiarów. Zwiększa bezpieczeństwo pacjenta i umożliwia zredukowanie do minimum ryzyka krwawienia z szypuły polipa w trakcie zabiegu jak i w okresie pooperacyjnym. W Gastromedzie używamy zestawów firmy Olympus o nazwie handlowej PolyLoop. Jest to jednorazowa pętla z nici nylonowej posiadająca mechanizm pozwalający na zaciśnięcie podstawy polipa. Nić z czasem samoistnie odpada i jest wydalana z kałem.
Dodatkowa opłata za użycie pętli Endoloop wynosi 450 zł.
Opłaty / Polipektomia Lublin
Kolonoskopia = 800 zł
Wycięcie pierwszego polipa = 200 zł
Za każdy następny = 100 zł
Badanie histopatologiczne wycinków (za każdy wycinek) od 100 zł
Znieczulenie jednego badania = 400 zł
Twoi Lekarze
Lek. med. Roman Ciechanek
Dr n. med. Cezary Czepło
Dr n. med. Wit Cezary Danilkiewicz
Dr n. med. Tomasz Dworzański
Dr n. med. Jarosław Piotr Furtak
Dr n. med. Romuald Grodzieński
Dr n. med. Krystyna Kłosowska-Kapica
Dr n. med. Wojciech Kosikowski
Lek. med. Maciej Luterek
Dr n. med. Cezary Tomasz Łozowski
Lek. med. Małgorzata Mazurek
Dr n. med. Agnieszka Mroczkowska-Juchkiewicz
Dr n. med. Jarosław Nazar
Lek. med. Katarzyna Niewęgłowska
Lek. med. Agata Pietroń
Dr n. med. Beata Prozorow-Król
Dr n. med. Mariusz Szczerbiński
Dr n. med. Antoni Wysokiński
Prof. UM dr hab. n. med. Witold Zgodziński
Umów się na wizytę
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
7:30-19:00
8:00-19:00
8:00-19:00
8:00-19:00
7:30-19:00
14:00-15:00
81 534 70 90
<script>(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)})(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga');ga('create', 'UA-99755100-1', 'auto');ga('send', 'pageview');</script>