Patrycja Łukanty, dietetyk, problemy żołądkowe, ZOZ Gastromed, Grupa Scanmed, zdjęcie specjalistki

Problemy żołądkowe

Problemy związane z nieprawidłową funkcją żołądka, popularnie zwane „problemami żołądkowymi".

Problemy żołądkowe dotyczą coraz większej liczby osób. Przyczyn jest bardzo wiele, m.in.: nieprawidłowa czynność motoryczną żołądka, niedostateczne lub nadmierne wydzielanie kwasów żołądkowych, patologie anatomiczne, czy też dolegliwości związane z działaniem niepożądanym stosowanych leków oraz w dużej mierze błędy żywieniowe.

W grupie typowych problemów, czy chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego możemy umieścić:
- zapalenia błony śluzowej żołądka (w tym autoimmunologiczne)
- infekcja Helicobacter pylori
- polipy nienowotworowe, łagodne i złośliwe nowotwory
- zaburzenia w opróżnianiu żołądka i inne dysfunkcje motoryki
- zmniejszone lub zwiększone wydzielanie żołądkowe (hipochlorhydria lub hipochlorhydria)
- choroba refluksowa przełyku
- choroba wrzodowa żołądka
- zespół Zollinger-Ellisona
- anomalie anatomiczne jak na przykład kaskada żołądkowa

Częstość występowania powyższych problemów jest zróżnicowana — od bardzo częstych, jak choroba refluksowa do bardzo rzadkich, jak zespół Zollinger-Ellisona.

Odpowiednia diagnostyka, leczenie i wsparcie żywieniowe daje w większości dolegliwości znaczną poprawę, a nawet całkowite ustąpienie objawów.
Dlatego tak ważna jest współpraca na linii gastrolog-dietetyk, ponieważ większość tych schorzeń wymaga odpowiedniego wsparcia żywieniowego.

Mgr Patrycja Łukanty, dietetyk kliniczna przyjmująca w ZOZ Gastromed specjalizuje się w edukacji Pacjenta w zakresie żywienia, doboru produktów w konkretnych jednostkach chorobowych, dietach eliminacyjnych (celiakia, alergie pokarmowe), które likwidują stany zapalne i usprawniają metabolizm oraz optymalizują funkcje układu odpornościowego.

UMÓW WIZYTĘ w Gastromedzie, zapraszamy do rejestracji online. Tutaj znajdziesz link > https://gastromed.pl/rejestracja-online/

Post Author: Gastromed