Informacje
Rak jamy ustnej to szerokie pojęcie, które obejmuje różne złośliwe nowotwory tkanek jamy ustnej. Mimo że leczenie i rokowanie mogą się różnić w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania nowotworu, to zawsze rozpoznanie raka dramatycznie wpływa na życie pacjenta.
Światowa Organizacja Zdrowia w roku 2005 zaliczyła raka jamy ustnej do jedenastu najczęściej występujących nowotworów na świecie. W Polsce, co roku z powodu raka wargi, jamy ustnej i gardła umiera ponad 2200 osób. Równocześnie liczba nowych przypadków stale wzrasta i szacowana jest na ok. 2400 osób.
Z danych populacyjnych wynika, że rak jamy ustnej występuje dwa razy częściej u mężczyzn niż u kobiet i jest związany z wiekiem, co może odzwierciedlać okres nagromadzenia zmian genetycznych i czas ekspozycji na chemiczne i fizyczne czynniki drażniące, w tym wirusy oraz czynniki hormonalne. Wyroby tytoniowe i alkohol są najbardziej istotnymi czynnikami ryzyka dla raka jamy ustnej. Badania populacyjne wykazały, że aż 80% chorych na raka jamy ustnej to byli palacze. W innych badaniach stwierdzono, że czas przeżycia zwiększa się o 10 lat po zaprzestaniu palenia tytoniu. Do innych czynników ryzyka należą: predyspozycja genetyczna, niedobory żywieniowe oraz infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) przenoszona coraz częściej przez seks oralny.
Rak jamy ustnej najczęściej pojawia się na wargach, języku, pod językiem, na policzkach lub na dnie jamy ustnej.
Charakterystycznymi objawami raka jamy ustnej są:
– zmiany w jamie ustnej na twarzy, szyi, które nie goją się w ciągu dwóch tygodni
– obrzęk, zgrubienie, wygórowanie na wargach lub wewnątrz jamy ustnej
– białe, czerwone lub ciemne plamy w jamie ustnej
– powtarzające się krwawienia w jamie ustnej
– ruszające się zęby
– utrudniona ruchomość języka lub żuchwy
– trudności lub ból przy połykaniu
– guz na szyi
– ból ucha, który nie ustępuje
– brak czucia lub ból w jamie ustnej, na twarzy lub szyi
– zaburzenia smaku
Leczenie jest niezbędne i zależne od stadium zaawansowania nowotworu. Regularne wizyty u lekarza specjalisty pozwalają na wykrywanie wczesnych objawów raka jamy ustnej. Im wcześniej zostanie wykryty nowotwór, tym mniej inwazyjne jest jego leczenie i lepsze rokowanie.
Powyższe informacje przeznaczone są dla pacjentów w celu przedyskutowania z lekarzem kwestii podjętego leczenia i nigdy nie zastąpią profesjonalnego badania lekarskiego oceniającego stan zdrowia Pacjenta, który decyduje o wyborze metody leczenia.
Twój Specjalista
Umów się na wizytę
<script>(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)})(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga');ga('create', 'UA-99755100-1', 'auto');ga('send', 'pageview');</script>