Diagnostyka zwężeń cewki moczowej, Gastromed, Scanmed, zdjęcie pęcherza

Diagnostyka zwężeń cewki

DIAGNOSTYKA ZWĘŻEŃ CEWKI

Usługa świadczona komercyjnie.

Zwężenia cewki moczowej występują u mężczyzn niezbyt często i są najczęściej skutkiem wcześniejszej instrumentacji cewki np. po przebytych zabiegach endourologicznych na dolnych drogach moczowych, czy cewnikowania pęcherza moczowego. Czasami powstaje ono po urazach cewki związanych z uderzeniem w krocze (uraz miednicy, kopnięcie w krocze, upadek na ramę rowerową), czy z aktywnością seksualną. Inną przyczyną może być przebyte zapalenie cewki na skutek infekcji przenoszonej drogą seksualną (STI – sexually transmited infection). Jest to częste powikłanie np. po przebyciu rzeżączki.

U kobiet najczęstszą przyczyną powstania zwężenia jest zapalenie cewki na tle bakteryjnym (STI), czy grzybiczym.
Zwężenie cewki objawia się osłabionym strumieniem moczu, czy utrudnieniem mikcji. Charakterystycznym objawem zwężenia dystalnej części cewki u mężczyzny jest „rozdymanie” się prącia przed miejscem przewężenia w czasie oddawania moczu. W przypadku stwierdzenia istotnego zwężenia Pacjent może wymagać leczenia zabiegowego. W Gastromedzie posiadamy wideoendoskop urologiczny pracujący pod kontrolą toru wizyjnego w jakości HD o niewielkiej średnicy zewnętrznej 5,3 mm. Instrument ten pozwala na praktycznie bezbolesną diagnostykę zwężeń cewki moczowej.

Na wyposażeniu Poradni Urologicznej jest również zestaw specjalnych rozszerzadeł o różnych średnicach pozwalających na kalibrację (rozszerzanie) zwężeń. Ta opcja leczenia zarezerwowana jest dla specyficznych sytuacji medycznych i nie stanowi standardu. Może być stosowana w leczeniu uporczywych i nawracających zwężeń u Pacjentów niekwalifikujących się do innych metod leczenia. Musi być wtedy najczęściej regularnie powtarzana ze względu na nawrotowy charakter choroby.

Post Author: Gastromed