lekarz rodzinny onyksowa, Gastromed

Zdrowie Dziecka – lekarz rodzinny Onyksowa

WAŻNE

Drodzy Pacjenci,

pragniemy skoncentrować się na leczeniu specjalistycznym. W związku ze stale zwiększającą się liczbą Pacjentów na zabiegi i badania specjalistyczne jesteśmy zmuszeni wygospodarować dodatkowe pomieszczenia i powierzchnię. W związku z tymi potrzebami informujemy, że zostanie zlikwidowany POZ.

OD 1 WRZEŚNIA 2022 roku wszystkie deklaracje z naszego POZ zostaną przekazane do Żagiel Med, co oznacza, że opiekę nad Pacjentami zadeklarowanymi u naszych lekarzy pierwszego kontaktu przejmie Żagiel Med mieszczący się w budynku obok, ulica Onyksowa 2.

Informacje

Lekarz Rodzinny Onyksowa

Przychodnia lekarza rodzinnego w ZOZ Gastromed oferuje pełną opiekę pediatryczną. W chwili obecnej współpracujemy z dr n. med. Ewą Dudkiewicz - pediatra i hematolog. Pani doktor koordynuje poradnię dzieci zdrowych, przeprowadza badania bilansowe dzieci oraz kwalifikuje do szczepień okresowych zgodnie z obowiązującym harmonogramem.

PRZEZIĘBIENIE / Lekarz rodzinny Onyksowa

Przeziębienie to najczęstsza infekcja górnych dróg oddechowych, na którą składa się zespół objawów chorobowych narastających stopniowo i związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, zatok przynosowych i gardła. Często objawom przeziębienia towarzyszy gorączka. Przyczyną przeziębienia są wirusy, dlatego w leczeniu przeziębienia nie stosuje się antybiotyków.
Na przeziębienia najczęściej chorują dzieci ok. 4-8 razy w roku, dorośli dwa razy rzadziej.

[raw][accordion][toggle title="Więcej o przeziębieniu"]

Objawy
Objawy przeziębienia takie jak katar, kaszel, ból gardła, ból głowy, gorączka (zwykle nie przekraczająca 38,5°C) , bóle mięśniowe, ogólne rozbicie narastają stopniowo . Największe nasilenie występuje ok. 3 dnia a po ok. 7 dniach objawy ustępują. Czasem kaszel może utrzymywać się do 14 dni.

Drogi zakażenia
Wirusy przenoszone są drogą kropelkową tzn. poprzez kontakt z osobą chorą (kaszel, kichanie, rozmowa z bliskiej odległości) oraz przez kontakt z zakażonymi przedmiotami (klamki, telefony, przedmioty codziennego użytku).
Wirusem grypy można też zarazić się w wyniku bliskiego kontaktu (np. dotykanie) z chorymi lub martwymi zwierzętami – świniami, ptakami domowymi lub dzikimi. Grypą ptaków można się również zakazić w wyniku spożywania surowego lub niedogotowanego mięsa lub surowych jaj chorych ptaków.

Zapobieganie
Stosując podstawowe zasady higieny oraz zdrowy styl życia możemy zminimalizować ryzyko zakażenia.
• Unikanie bliskiego kontaktu z przeziębionymi osobami
• Częste i długie mycie rąk mydłem (co najmniej 15 sek)
• Stosowanie środków odkażających na bazie alkoholu (klamki, poręcze)
• W okresie nasilonych zachorowań należy unikać skupisk ludzkich
• Należy unikać dotykania twarzy
• Podczas kaszlu i kichania należy zasłaniać nos i usta chusteczką lub przedramieniem (a nie wewnętrzną powierzchnią dłoni)
• Stosowanie maseczek (np. podczas opieki nad małym dzieckiem)
• Należy racjonalnie się odżywiać i dbać o regularny wysiłek fizyczny. Zalecany jest codzienny spacer przynajmniej 30 -minutowy / Lekarz rodzinny Onyksowa

Postępowanie podczas przeziębienia
Najważniejszy jest odpoczynek i pozostanie w domu przez kilka dni. Pozwala to organizmowi na regenerację oraz zapobiega przenoszeniu zakażenia na inne osoby.
Podczas przeziębienia należy dbać o prawidłową dietę i odpowiednie nawodnienie organizmu (woda o temperaturze pokojowej , ciepła herbata z cytryną i imbirem). Spożywanie wody podczas gorączki jest niezbędne żeby zapobiec odwodnieniu organizmu.
Powszechnie dostępne leki nie leczą przeziębienia a działają wyłącznie na objawy. Wspomagająco, w razie nasilonych objawów można stosować leki dostępne bez recepty:
• Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe takie jak paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen), zgodnie z informacją producenta zawartą w ulotce produktu
• Tabletki do ssania na gardło lub spray na gardło zmniejszające ból i stan zapalny*
• Na katar i zatkany nos tabletki z pseudoefedryną lub krople do nosa z ksylometazoliną lub oksymatazoliną* (leki te nie powinny być stosowanie dłużej niż 3 dni!)
• Do oczyszczania i nawilżania nosa można stosować preparaty zawierające roztwór soli fizjologicznej lub jałowy roztwór wody morskiej*
• Suchy kaszel, który najczęściej towarzyszy przeziębieniu łagodzą odpowiednie syropy przeciwkaszlowe*
*przed użyciem leku zakupionego bez recepty należy zapoznać się z ulotką zamieszczoną w opakowaniu produktu / Lekarz rodzinny Onyksowa

Kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza
Przeziębienie ma etiologię wirusową i najczęściej po kilkudniowych ostrych objawach dolegliwości ustępują. Jednak w przypadku wystąpienia poniższych objawów należy zgłosić się do lekarza.
• Jeśli po 3-4 dniach objawy przeziębienia nasilają się lub nie ustępują po 7 dniach
• Jeśli pojawi się duszność, ból w klatce piersiowej, suchy męczący kaszel prowokujący wymioty
• Temperatura powyżej 38 °C utrzymuje się powyżej 3 dni**
• Wystąpi ból ucha, nieustępliwy ból głowy i wymioty, bóle głowy w okolicy zatok lub nasili się ból gardła
**W przypadku wystąpienia gorączki u dzieci , zwłaszcza w pierwszym roku życia należy skonsultować się z lekarzem jak najszybciej / Lekarz rodzinny Onyksowa

GRYPA CZY PRZEZIĘBIENIE? / Lekarz rodzinny Onyksowa

Grypa i przeziębienie to ostre choroby górnych dróg oddechowych wywołane przez wirusy.

Etiologia
Przyczyną sezonowych zachorowań na grypę są 2 typy wirusa A i B. Przyczyną przeziębienia są różne wirusy np. rynowirusy, koronawirusy, adenowirusy, wirusy paragrypy i inne.

Objawy- podobieństwa i różnice
Objawy grypy i przeziębienia są podobne. Jednak objawy grypy w postaci wysokiej gorączki powyżej 38 °C , bólów mięśniowych, ostrego kaszlu i ogólnego rozbicia zwykle pojawiają się nagle. Nasilony katar częściej towarzyszy przeziębieniu niż grypie.

Powikłania grypy
Grypa w odróżnieniu do przeziębienia częściej powoduje poważne powikłania takie jak zapalenie ucha środkowego , zapalenie płuc , zapalenie mięśnia sercowego.
WHO podaje, że na całym świecie ciężkie powikłania grypy dotyczą 3-5 milionów ludzi z czego 250 tyś. do 500 tyś. umiera. 90% zgonów dotyczy osób po 60 roku życia.

Zapobieganie grypie
Sezonowe szczepienia przeciwko grypie są najskuteczniejszą metodą zapobiegania tej chorobie. Na grypę należy szczepić się co roku , najlepiej przed sezonem zachorowań tj. we wrześniu i październiku. Jednak nie ma żadnych termin do kiedy należy się szczepić. Szczyt zachorowań na grypę występuję od stycznia do marca. Po szczepieniu przeciwciała ochronne (antyhemaglutyninowe i antyneuraminidazowe) wytwarzane są w ciągu 7 dni i utrzymują się ok. 1 roku w organizmie.
Szczepionki mogą być już stosowane u dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Ponadto zalecenia dotyczące zapobieganiu, zachorowania i rozprzestrzeniania się grypy są takie same jak przy przeziębieniu (patrz wyżej).

Materiały źródłowe:
1. Choroby wewnętrzne. Herold G. PZWL, 2007.
2. https://gis.gov.pl/informacja_dotycz%C4%85ca_sezonu_grypowego_2016_2017.pdf
3. https://grypa.mp.pl/przeziebienie/61668,przeziebienie

[/toggle][/accordion][/raw][raw][accordion][toggle title="Pielęgnacja niemowląt"]

Anna Pawlak ¹ ³, Ewa Bartelmus ² ³
¹ Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjne dla Dzieci, 43-300 Żywiec, ul. Witosa 3
² Katedra Metod Specjalnych Fizjoterapii i Sportu Osób Niepełnosprawnych, AWF Katowice
³ Centrum Edukacji „Bartmaj”, Bielsko-Biała

 

Pielęgnacja niemowląt / Lekarz rodzinny Onyksowa

jako element profilaktyki asymetrii ułożeniowej i ruchowej

W ciągu pierwszego roku życia z bezbronnego, nieumiejącego przeciwstawić się sile grawitacji i funkcjonującego dzięki odruchom bezwarunkowym noworodka rozwija się mały człowiek. Rozwój ten będzie przebiegał niezaburzony, jeśli dziecko będzie otoczone miłością przez rodziców i opiekunów oraz zostaną mu stworzone dogodne warunki do doświadczania świata i swojego ciała. W tym zadaniu rodzicom pomoże prawidłowa pielęgnacja niemowlęcia.

Cud życia ludzkiego jest widoczny dla każdego – w momencie narodzin człowieka. Rozwój dziecka opiera się na dwóch podstawowych procesach: wzroście i różnicowaniu. Uwarunkowany jest ojrzewaniem ośrodkowego układu nerwowego, co ma wyraz w stopniowym doskonaleniu funkcji ruchowych i właściwym reagowaniu na różnorodne bodźce płynące z otoczenia. Fizjologiczny rozwój dziecka zapewnia odpowiedni dopływ bodźców już w okresie życia wewnątrzłonowego (w przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży) i właściwa pielęgnacja dziecka przez matkę w pierwszych miesiącach po urodzeniu. Rozwój ten polega na uczeniu się przez niemowlę coraz bardziej złożonych czynności ruchowych i kontroli ciała – dzięki rozwojowi reakcji prostowania i równowagi oraz dostosowania zmian napięcia mięśni w ich antygrawitacyjnym działaniu w coraz wyższych pozycjach. Raz uruchomiony „zegar” rozwoju dziecka biegnie nieustannie, jest bardzo precyzyjny, choć niejednakowy i bardzo indywidualnie zróżnicowany. Następuje on zgodnie z tzw. „prawem cefalokaudalnym”, a więc osiąganiem kontroli ciała od głowy ku coraz bardziej oddalonym od niej częściom ciała oraz od środka ciała na zewnątrz, czyli w kierunku proksymalno-dystalnym. Rozwój ruchowy niemowlęcia.

Precyzja dziecięcego rozwoju, szczególnie w okresie pierwszego roku życia, jest tak dokładna, że nie tylko możemy określić osiąganie dalszych etapów, ale możemy nawet przewidywać końcowy rezultat tego procesu (1, 6, 7). Rozwojowi podlega cały organizm. W kolejno następujących po sobie stadiach rozwoju dokonują się zmiany, które dotyczą zarówno kształtu fizycznego, jak i zdolności funkcjonalnych dziecka. Zawsze narząd bardziej precyzyjny rozwija się z mniej precyzyjnego, a funkcja wyższa na podstawie niższej. W zależności od szybkości można wyróżnić następujące sfery rozwoju, z których każda tworzy podstawę dla kolejnej: sprawność zdrowotną, fizyczną, płciową oraz umysłową i psychiczną (1, 6, 7). Prawidłowo wykonywana pielęgnacja
niemowlęcia sprawia, że rodzice mają bezpośredni wpływ na rozwój swojego dziecka w każdej z wyżej wymienionych sfer rozwojowych. Pielęgnacja obejmuje całodobową stymulację dziecka w rozwijaniu jego potencjalnych możliwości. Prawidłową opieką należy objąć dziecko jak najwcześniej, niemalże zaraz po porodzie, aby stworzyć mu optymalne warunki do fizjologicznego rozwoju oraz zapobiegać pojawianiu się ewentualnych zaburzeń psychomotorycznych i ich rozwijaniu.

Program pielęgnacji powinien obejmować narządy: ruchu, wzroku, słuchu, mowy oraz rozwój socjalny i emocjonalny. Jednym słowem – powinien być „globalny” (2, 5, 6, 7, 8). Poprzez wykonywanie codziennych, rutynowych czynności pielęgnacyjnych rodzice pracują nad zabezpieczeniem dziecku jego podstawowych potrzeb: miłości, bezpieczeństwa, ruchu (wg Koncepcji NDT – Bobath), (2). Poza tym dbają o spełnianie zadań rozwojowych wcze snego dzieciństwa:

• poczucia sprawstwa, które kształtuje się na drodze podejmowania przez dziecko nowych działań, mających na celu poznanie otoczenia i wypróbowanie własnych kompetencji. Rodzice, przez odpowiednio dobrane do możliwości dziecka czynności, np. przez zabawę, mogą rozwijać sprawność fizyczną, poszerzać zakres dziecięcych doświadczeń (3, 4),

• poczucia inicjatywy w doborze kierunków aktywności i poznawania otoczenia, które kształtuje się w dziecku na drodze wyboru rodzaju aktywności własnej poprzez stawianie sobie coraz to nowych zadań, np. w zabawie czy w kontaktach z innymi „maluchami”. Rodzice przez podtrzymywanie i ukierunkowywanie inicjatywy dziecka w tym zakresie wzmacniają jego poznawczą aktywność i wspomagają odważne wchodzenie w nowe sytuacje społeczne. Dużym wsparciem są tutaj pochwały, nagrody oraz zachęcanie dziecka do działania, co da mu poczucie pewności i satysfakcji z udziału w kolejnych krokach „odkrywania świata” (3, 4),

• poczucia ufności i bezpieczeństwa, przejawiającego się w sposobie reagowania otoczenia społecznego na pojawiające się stopniowo potrzeby dziecka. W ten sposób buduje się ufność dziecka do świata. Niezaspokojenie tych potrzeb rodzi poczucie opuszczenia i niezrozumienia oraz nieufność (2, 3, 4).

Niebawem opublikujemy kolejny fragment artykułu. / Lekarz rodzinny Onyksowa

Lekarz Rodzinny Lublin.pl

[/toggle][/accordion][/raw]

<script>(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)})(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga');ga('create', 'UA-99755100-1', 'auto');ga('send', 'pageview');</script>

Post Author: Gastromed