WAŻNE
Drodzy Pacjenci,
pragniemy skoncentrować się na leczeniu specjalistycznym. W związku ze stale zwiększającą się liczbą Pacjentów na zabiegi i badania specjalistyczne jesteśmy zmuszeni wygospodarować dodatkowe pomieszczenia i powierzchnię. W związku z tymi potrzebami informujemy, że zostanie zlikwidowany POZ.
OD 1 WRZEŚNIA 2022 roku wszystkie deklaracje z naszego POZ zostaną przekazane do Żagiel Med, co oznacza, że opiekę nad Pacjentami zadeklarowanymi u naszych lekarzy pierwszego kontaktu przejmie Żagiel Med mieszczący się w budynku obok, ulica Onyksowa 2.
Informacje
Zdrowie mężczyzny
W Polsce mężczyźni umierają młodo. Żyją średnio o 8 lat krócej niż Polki i o 5 lat krócej niż pozostali mieszkańcy Europy. Główną przyczyną zgonów są choroby układu krążenia (choroba niedokrwienna serca, zawał serca, udar mózgu). Mniejsza niż u kobiet dbałość o zdrowie, stres, zła dieta, palenie papierosów i alkohol to najczęstsze grzechy Polaków.
[raw][accordion][toggle title="Więcej"]
WAŻNE BADANIA DLA MĘŻCZYZN / Lekarz POZ Lublin
• Profilaktyczne badania w kierunku cukrzycy i chorób układu krążenia – CHUK (regularne pomiary ciśnienia tętniczego, badanie cholesterolu i glukozy)
• Męskie sprawy – zachowanie sprawności seksualnej zależne jest od wielu czynników między innymi od zaburzeń psychogennych i zaburzeń naczyniowych na tle miażdżycy, cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. Z wiekiem dochodzi do obniżenia sprawności seksualnej, ale przy dbałości o prawidłowy styl życia ( patrz „ złote zasady” stylu życia) i przy regularnym wykonywaniu badań profilaktycznych w kierunku chorób układu krążenia i cukrzycy nie będzie to istotny problem
• Regularne profilaktyczne badanie urologiczne jąder i prostaty u pacjentów bez żadnych objawów po 40 roku życia
• Badanie ogólne moczu i badanie USG jamy brzusznej to nieinwazyjne badania, które powinny być wykonane zawsze przy dolegliwościach ze strony układu moczowo-płciowego takich jak parcie na mocz, częste oddawanie moczu, bóle przy oddawaniu moczu lub inne
• Badanie w kierunki HIV, wirusowego zapalenia wątroby typu B i typu C ( WZW t. B i WZW t.C). Są to choroby przenoszone drogą płciową , ale do zakażenia dojść może przy przerwaniu ciągłości tkanek np. u fryzjera, przy wykonywaniu tatuaży, zastrzykach, przetaczaniu krwi i innych. W ostatnich latach zauważa się znaczący wzrost zachorowań na te choroby
• Badania profilaktyczne w kierunku najczęstszych nowotworów
Nowotwory są drugą co do częstości przyczyną zgonów u mężczyzn ( pierwszą są choroby układu krążenia)
NAJCZĘSTSZE NOWOTWORY U MĘŻCZYZN W POLSCE / Lekarz POZ Lublin
Rak płuca (18,7%)
Rak gruczołu krokowego (15,5%)
Rak jelita grubego (12,2%)
Rak pęcherza moczowego (6,9%)
Rak żołądka (4,5%)
Rak nerki (4,0%)
Raport GUS „Sytuacja zdrowotna ludności Polski w 2016r."
RAK PŁUCA / Lekarz POZ Lublin
Rak płuc to najczęstszy nowotwór złośliwy u mężczyzn w Polsce i na świecie. Trzy razy częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.
Przyczyny raka płuca
Główną przyczyną zachorowania na raka płuc jest palenie papierosów. Zagrożone są też osoby , które biernie narażone są na dym tytoniowy. Inne przyczyny to narażenie na radon, azbest, metale ciężkie, zanieczyszczenie powietrza, niektóre czynniki chemiczne oraz uwarunkowania genetyczne.
Objawy raka płuc
Rak płuca we wczesnym stadium bardzo rzadko daje objawy. W miarę wzrostu nowotworu pojawiają się bardzo charakterystyczne symptomy:
• Kaszel (występuje aż u 75%pacjentów). Niepokój powinien wzbudzić kaszel utrzymujący się ponad 2-3 tyg. a także zmiana charakteru kaszlu
• Duszność
• Krwioplucie
Do mniej typowych objawów raka płuca należą chrypka, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia połykania, chudnięcie, utrzymująca się podwyższona temperatura ( ponad 37 °C), zaburzenia czucia, zakrzepowe zapalenie żył i inne.
Rozpoznanie raka płuc
Podstawowym badaniem jest RTG klatki piersiowej. W celu potwierdzenia nowotworu i w sytuacjach wątpliwych wykonuje się tomografię komputerową, bronchoskopię a w dalszej kolejności bardziej specjalistyczne badania niezbędne w procesie diagnostyki a następnie leczenia.
Profilaktyka raka płuc
Zaprzestanie palenia jest podstawowym działaniem profilaktycznym w rozwoju raka płuca. Palenie warto rzucić w każdym wieku i nawet osoby starsze, które przez wiele lat paliły papierosy odniosą korzyści z rzucenia palenia zarówno w aspekcie zmniejszenia zachorowania na raka płuc, jak też inne nowotwory oraz choroby płuc (POCHP) i choroby układu krążenia ( nadciśnienie, choroba wieńcowa serca, zawał serca, udar mózgu).
RAK PROSTATY / Lekarz POZ Lublin
Rak prostaty to drugi co do częstości po raku płuca nowotwór występujący u mężczyzn w Polsce. Aktualnie dostępne są metody wczesnego wykrywania raka prostaty co daje szansę na całkowite wyleczenie. Kwestią zasadniczą jest wykonywanie badań profilaktycznych w okresie kiedy nie ma jeszcze żadnych objawów chorobowych.
Przyczyny raka prostaty
Dokładnie nie są znane przyczyny raka prostaty. Ryzyko rozwoju tego nowotworu wzrasta wraz z wiekiem a zauważalny wzrost zachorowań występuje u mężczyzn po 60 roku życia.
Istotną rolę odgrywają też czynniki genetyczne związane z mutacją genu BRCA (który u kobiet jest odpowiedzialny za rozwój raka piersi i jajnika). Dlatego mężczyźni w młodym wieku , już po 40 roku życia obciążeni rodzinnym występowaniem raka prostaty powinni raz w roku badać się w tym kierunku. Wśród przyczyn wymienia się też czynniki środowiskowe, dietę, otyłość i palenie papierosów.
Objawy raka prostaty
Rak prostaty może rozwijać się powoli przez wiele lat nie dając żadnych objawów lub tylko o niewielkim nasileniu. Najczęstsze objawy , które mogą budzić niepokój to:
• Częste oddawanie moczu i uczucie parcia na mocz
• Częste oddawanie moczu w nocy
• Bóle lub pieczenie przy oddawaniu moczu
• Uczucie niepełnego wypróżnienia tuż po oddaniu moczu
• Oddawanie moczu wąskim strumieniem
• Krwawienie podczas oddawania moczu lub obecność krwi w spermie
W przypadku bardziej zaawansowanych nowotworów mogą pojawić się objawy ogólne takie jak chudnięcie, osłabienie oraz bóle kostne lub bóle kręgosłupa świadczące o przerzutach do kości.
Badania profilaktyczne raka prostaty
Oznaczenie swoistego antygenu sterczowego PSA we krwi wraz z badaniem prostaty per rectum zalecane są u mężczyzn już po 40 roku życia zwłaszcza z rodzinnym występowaniem raka prostaty.
Niewystarczające jest wykonanie jedynie poziomu PSA we krwi, ponieważ tylko u części pacjentów z rakiem prostaty antygen ten bywa podwyższony. Wyłącznie jednoczasowe oznaczenie antygenu PSA we krwi i badanie urologiczne prostaty per rectum można uznać za pełne badanie profilaktyczne.
Zapraszamy na stronę OverStitch.pl
[/toggle][/accordion][/raw]
<script>(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)})(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga');ga('create', 'UA-99755100-1', 'auto');ga('send', 'pageview');</script>